Przejdź do zawartości

Grzegorz Królczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grzegorz Królczyk
Państwo działania

Polska

Data i miejsce urodzenia

6 grudnia 1978
Krapkowice

profesor nauk technicznych
Specjalność: budowa i eksploatacja maszyn
Alma Mater

Uniwersytet Opolski

Doktorat

2011 – budowa i eksploatacja maszyn
Politechnika Opolska

Habilitacja

2015 – budowa i eksploatacja maszyn
Politechnika Poznańska

Profesura

4 stycznia 2021

Nauczyciel akademicki
politechnika

Politechnika Opolska

Okres zatrudn.

od 2005

Prorektor
Uczelnia

Politechniki Opolskiej ds. badań i rozwoju

Okres spraw.

od 4 listopada 2019

Poprzednik

Tadeusz Łagoda

Prorektor
Uczelnia

Politechniki Opolskiej ds. nauki i rozwoju

Okres spraw.

wrzesień 2020

Grzegorz Mikołaj Królczyk (ur. 6 grudnia 1978 r. w Krapkowicach[1]) – polski inżynier budowy i eksploatacji maszyn; nauczyciel akademicki związany z Politechniką Opolską[2].

Biografia

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1978 roku w Krapkowicach[1]. Po kolejno ukończonych szkole podstawowej i średniej oraz pomyślnie zdanym egzaminie maturalnym podjął studia na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym Uniwersytetu Opolskiego, które ukończył w 2003 roku zdobyciem dyplomu magistra[3]. Po ukończeniu studiów pracował w wielu firmach produkcyjnych, będąc zatrudniony na różnych stanowiskach: kierownik działu konstrukcji i technologii, inżynier produktu, kierownik produkcji, dyrektor ds. produkcji czy inżynier powierzchni. Do jego osiągnięć można zaliczyć wdrożenie do produkcji pomp perystaltycznych, które stosowane są m.in. do cieczy lepkich, opryskiwaczy do rozpylania środków ochrony roślin czy urządzenia ciśnieniowe stosowane m.in. w zakładach chemicznych[4].

W 2005 roku podjął pracę naukowo-dydaktyczną w Instytucie Organizacji Procesów Wytwórczych na Wydziale Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej na stanowisku asystenta[3]. W 2011 roku na opolskiej politechnice uzyskał stopień doktora nauk technicznych, na podstawie pracy pt. Ocena wybranych wskaźników stanu technologicznej warstwy wierzchniej po toczeniu stali duplex, której promotorem był prof. Maksymilian Gajek[5]. Wraz z nowym stopniem awansował na stanowisko adiunkta. Niedługo potem, w 2015 roku ,Rada Wydziału Budowy Maszyn i Zarządzania Politechniki Poznańskiej nadała mu stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie budowy i eksploatacji maszyn, na podstawie rozprawy nt. Fizyczne i geometryczne charakterystyki Technologicznej Warstwy Wierzchniej w procesie skrawania stali Duplex[6]. W 2021 r. uzyskał tytuł profesora[2]. Jest zatrudniony w Katedrze Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej[2]. W 2019 roku objął funkcję prorektora ds. badań i rozwoju Politechniki Opolskiej, a we wrześniu 2020 prorektora ds. nauki i rozwoju[7][8].

Jest członkiem wielu towarzystw naukowych: Komitetu Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk, Międzynarodowego Towarzystwa Naukowego TEAM International Society (Technics, Education, Agriculture and Management) oraz opolskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej (PTMTS)[1].

Dorobek naukowy

[edytuj | edytuj kod]

Zainteresowania naukowe Grzegorza Królczyka koncentrują się wokół tematyki związanej z analizą i doskonaleniem procesów produkcyjnych, metrologią powierzchni i inżynierią powierzchni. Jego badania koncentrują się na zrównoważonej produkcji jako narzędziu praktycznej realizacji koncepcji społecznej odpowiedzialności w obszarze obróbki skrawaniem oraz metrologii powierzchni będącej źródłem informacji o cechach stereometrycznych powierzchni obrobionych. Opublikowane przez niego prace badawcze dotyczą konceptu metrologii bogatej w informacje odwołującej się do wiedzy, której celem jest wykorzystanie informacji przemysłowych w sposób komplementarny do poprawy pomiarów w zakresie kontroli jakości produkowanych części lub monitorowania procesu produkcyjnego[4]. Jest autorem i kierownikiem projektu badawczego, którego efektem było utworzenie na Politechnice Opolskiej laboratorium metrologii powierzchni. W ramach badań realizowanych w Laboratorium zainicjował utworzenie międzynarodowej sieci naukowej, w której skład wchodzi kilkudziesięciu naukowców z 17 państw[1].

Jest autorem oraz współautorem ponad 230 publikacji naukowych, 30 opracowań i zastosowań przemysłowych, jak i 110 ekspertyz dla instytucji publicznych[1].

Kontrowersje

[edytuj | edytuj kod]

W 2024 posądzony o branie udziału w „papermillingu(inne języki)” (fabryka artykułów, papiernia - wzajemne cytowanie w celu podbicia indeksu Hirscha) przez Leonida Schneidera(inne języki). Według indeksu Hirscha posiada większą liczbę cytowań (indeks na poziomie 60) od noblisty Rogera Penrose (52)[9][10].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e Biografia Grzegorza Królczyka w "Wiadomościach Uczelnianych" Politechniki Opolskiej [on-line] [dostęp: 2021-01-17]
  2. a b c Prof. dr hab. Grzegorz Mikołaj Królczyk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2021-08-31].
  3. a b Prof. Grzegorz Budzik, Ocena całokształtu dorobku w związku z postępowaniem habilitacyjnym dra Grzegorza Królczyka prowadzonym przez Wydział Budowy Maszyn i Zarządzania Politechniki Poznańskiej, Rzeszów 2015. [1] [on-line] [dostęp: 2021-01-17]
  4. a b Profesor Politechniki Opolskiej Grzegorz Królczyk nagrodzony za wybitne osiągnięcia Honorowym Medalem im. Tadeusza Sendzimira, artykuł w Nowej Trybunie Opolskiej z 15.10.2019 r. [on-line] [dostęp: 2021-01-17]
  5. Ocena wybranych wskaźników stanu technologicznej warstwy wierzchniej po toczeniu stali duplex w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2021-01-17].
  6. Fizyczne i geometryczne charakterystyki Technologicznej Warstwy Wierzchniej w procesie skrawania stali Duplex w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2021-01-17].
  7. Lucyna Sterniuk-Gronek, Mamy nowych prorektorów, (w:) "Wiadomości Uczelniane" z dn. 04.11.2019 r. [on-line] [dostęp: 2021-01-17]
  8. Mateusz Majnusz, Jest nowy zarząd Politechniki Opolskiej. Zmiana na stanowisku prorektora, artykuł w "Gazecie Wyborczej" z dn. 02.09.2020 r. [on-line] [dostęp: 2021-01-17]
  9. Piotr Guzik, Profesor Grzegorz Królczyk z Opola lepszy od noblisty z Oxfordu. Na papierze… [online], Opolska360, 5 lipca 2024 [dostęp 2024-10-09] (pol.).
  10. Joanna Gruba, Czy retrakcje artykułów wstrzymają pierwszego (o)polskiego Nobla? [online], SCIENCE WATCH POLSKA [dostęp 2024-10-09] (pol.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]