Roger Penrose

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Roger Penrose
Ilustracja
Sir Roger Penrose, 2005
Data i miejsce urodzenia 8 sierpnia 1931
Colchester
Zawód fizyk, matematyk
Narodowość Anglik
Alma Mater University of Cambridge, University College London, University College School
Odznaczenia
Nagroda Wolfa (1988)
Medal Diraca (1989)
Medal Copleya (2008)
Parkietaż Penrose’a

Sir Roger Penrose (ur. 8 sierpnia 1931 w Colchester) – brytyjski fizyk i matematyk[1]. Jest synem lekarza, genetyka i matematyka Lionela Penrose’a oraz bratem matematyka Olivera Penrose’a i szachisty Jonathana Penrose’a.

Wraz ze Stephenem Hawkingiem udowodnił twierdzenie o osobliwościach w ogólnej teorii względności. Od roku 1994 członek zagraniczny Polskiej Akademii Nauk.

Dorobek naukowy[edytuj]

Zasłużył się głównie dzięki próbom podejścia do kwantowej grawitacji (jeszcze nieistniejącej w całości teorii). Jego zdaniem niezbędna jest nowa teoria kwantów, uwzględniająca grawitację, eliminująca trudności interpretacyjne. W matematyce znany jest jego parkietaż (ang. tesselation, tiling), który pokrywa płaszczyznę w sposób nieokresowy za pomocą jedynie dwu rodzajów „kafelków”. Autor twierdzenia o uwięzieniu dotyczącego ruchu po hiperpowierzchni w przestrzeni fazowej.

W 2000 został odznaczony brytyjskim Orderem Zasługi.

Autor książek takich jak Nowy umysł cesarza, Cienie umysłu, Makroświat, mikroświat i ludzki umysł. Argumentuje w nich, że z twierdzenia Gödla wynika niemechaniczny charakter ludzkiej świadomości, którego można dowieść również bez kodowania. Zdaniem Penrose’a, do wyjaśnienia zjawiska świadomości konieczne jest odwołanie się do zjawisk występujących na poziomie kwantowym w mózgu.

Wspólnie ze Stuartem Hameroffem opracował kwantową teorię świadomości Orch-OR.

Publikacje[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

Przypisy

  1. A. Lightman, Światło z przeszłości. Dzieje Kosmologii współczesnej, Warszawa 2003, s. 70.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]