Grzegorz z Utrechtu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Grzegorz z Utrechtu
Gregorius
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

707 lub 708
Frankonia (Bawaria)

Data i miejsce śmierci

25 sierpnia 775
Utrecht (Holandia)

Czczony przez

Kościół katolicki
ewangelicznych chrześcijan

Wspomnienie

25 sierpnia

Patron

orędownik przeciw paraliżowi

Grzegorz z Utrechtu, również Grzegorz z Pfalzel, łac. Gregorius (ur. 707 lub 708 we Frankonii, zm. 25 sierpnia 775 w Utrechcie) – wnuk św. Adeli z Pfalzel[1], święty Kościoła katolickiego i ewangelickiego.

Żywot świętego[edytuj | edytuj kod]

Biografię Grzegorza napisał, jego późniejszy uczeń i święty urodzony w Utrechcie, Ludger z Münsteru (zm. 809)[2].

Grzegorz pochodził prawdopodobnie z arystokratycznej rodziny Franków. Kształcił się w dworskiej szkole. W 722 uczył się u swojej babci św. Adeli (niesłusznie identyfikowanej z córką Dagoberta II), założycielki i ksieni klasztoru Pfalzel (niem. Kloster Pfalzel) koło Trewiru (Trier). Tam spotkał Bonifacego-Winfrida, ówczesnego biskupa Utrechtu, będącego w trakcie swojej misji na terenach Hesji i Turyngii. Św. Adela powierzyła Bonifacemu młodego Grzegorza.

Grzegorz został najpierw opatem klasztoru, a później przełożonym szkoły Bonifacego przy utrechckiej katedrze, założonej przez św. Wilibrorda. W 754 roku, po męczeńskiej śmierci Bonifacego i jego biskupa pomocniczego Eobana, został godnym następcą oraz kontynuatorem pracy misyjnej Wilibrorda, oraz Bonifacego wśród Fryzów i objął diecezję utrechcką, którą kierował do śmierci. Mimo braku święceń biskupich ze względów politycznych[3] św. Grzegorz wliczany jest do oficjalnej listy biskupów. Następcą został jego bratanek Alberyk (zm. 784), późniejszy święty[4].

Kult[edytuj | edytuj kod]

Wspomnienie liturgiczne św. Grzegorza w Kościele ewangelickim i katolickim obchodzone jest 25 sierpnia. W diecezji Trewiru dzień pamięci przypada na 26 sierpnia, a w diecezji utrechckiej 8 listopada.

Jest orędownikiem przeciw paraliżowi.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adula (Adela) von Pfalzel (niem.).
  2. Liudger (Ludger) von Münster (niem.).
  3. Brat św. Grzegorza został oskarżony o popełnienie przestępstwa przeciwko rodzinie królewskiej Karolingów (za źródłem).
  4. Alberich (Alberyk) von Utrecht (niem.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]