Grzybówka fioletowoszara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grzybówka fioletowoszara
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

grzybówkowate

Rodzaj

grzybówka

Gatunek

grzybówka fioletowoszara

Nazwa systematyczna
Mycena parabolica (Fr.) Quél.
Mém. Soc. Émul. Montbéliard, Sér. 2 5: 242 (1872)

Grzybówka fioletowoszara, grzybówka paraboliczna (Mycena parabolica (Fr.) Quél.) – gatunek grzybów z rodziny grzybówkowatych (Mycenaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Mycena, Mycenaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Takson ten opisał w 1838 r. Elias Fries nadając mu nazwę Agaricus parabolicus. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu Lucien Quélet w 1872 r.[1]

Synonimy[2]:

  • Agaricus parabolicus Fr. 1838
  • Mycena galericulata var. parabolica (Fr.) P. Kumm. 1871

Maria Lisiewska w 1987 r. nadała mu polską nazwę grzybówka paraboliczna. Władysław Wojewoda w 2003 r. zaproponował nazwę grzybówka fioletowoszara[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica 2–4(6) cm, początkowo tępo dzwonkowaty do szeroko stożkowego, z wiekiem szeroko stożkowy do dzwonkowatego, początkowo gęsto oprószony, wkrótce nagi, higrofaniczny. Powierzchnia początkowo czarniawoszara, wkrótce wodnistoszara, potem blado gliniasto-szara, czasami jaśniejsza na brzegu. Brzeg początkowo przylegający do trzonu, z wiekiem prosty do lekko uniesionego, głęboko i regularnie prążkowany aż do środka, w stanie wilgotnym lekko przeźroczysty[4]

Blaszki

Przyrośnięte, lub nieco zbiegające, wąskie do umiarkowanie szerokich, z międzyblaszkami, równe, dość gęste, początkowo ciemnoszare do białawych na grzbiecie, z wiekiem białawe do jasnoszarych[4].

Trzon

Wysokość 4–10 cm, grubość 2–5 mm, cylindryczny, pusty w środku. Powierzchnia na wierzchołku oprószona, początkowo kutnerowato-włóknista, biała u nasady, wkrótce naga i gładka, z wiekiem błyszcząca i półprzezroczysta, tej samej barwy co kapelusz, lub jaśniejsza, szarawa[4].

Miąższ

Cienki, delikatny, bladoszary, bez wyraźnego zapachu i smaku[4].

Cechy mikroskopowe

Zarodniki szeroko elipsoidalne, gładkie, szkliste, amyloidalne, (8) 9–11 × 5–7 µm. Podstawki 4-zarodnikowe, 30–35 (40) x 6–8 µm. Cheilocystydy maczugowate, czasami nieco workowate, z 1–6 palcowatymi wypustkami na wierzchołku, szkliste, 35–52 × 9-18 µm. Pleurocystydy rzadkie do rozproszonych, podobne do cheilocystyd, ale bez palcowatych wypustek. Trama blaszek utworzona z krótkich lub średniej długości komórek, regularnie ułożonych, umiarkowanie szerokich, w odczynniku Melzera ciemnobrązowych. Trama trzonu utworzone z nitkowatych strzępek w odczynniku Melzera ciemnobrązowych. Pileocystydy często trudne do zaobserwowania u dojrzałych i u starych podstawczaków, bez palczastych wypustek[4].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Występuje w Ameryce Północnej i niektórych krajach Europy[5]. Władysław Wojewoda w zestawieniu grzybów wielkoowocnikowych Polski w 2003 r. przytacza 10 stanowisk z uwagą, że rozprzestrzenienie i stopień zagrożenia tego gatunku nie są znane[3].

Grzyb saprotroficzny. Występuje w lasach liściastych i mieszanych na opadłych gałęziach i pniach drzew, zwłaszcza buka i jodły[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2021-04-05] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2021-04-05] (ang.).
  3. a b c Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d e Roland Labbé, Mycena parabolica / Mycène parabolique [online], Mycoquebec.org, marzec 2023 [dostęp 2023-08-30].
  5. Występowanie Mycena parabolica na świecie (mapa) [online], Discover Life [dostęp 2021-04-05] (ang.).