Hala (budownictwo)



Hala – duże (pod względem kubatury), przestronne pomieszczenie albo budynek o podziale nawowym, zwykle jednokondygnacyjny. W zależności od przeznaczenia może pełnić różne funkcje.
Hale przemysłowe[edytuj | edytuj kod]
Hale przemysłowe, fabryczne – pomieszczenia lub budynki przeznaczone na cele produkcyjne, magazynowe itp. Budowane najczęściej jako konstrukcja szkieletowa jedno- lub wielonawowa. Z halą przemysłową związane są także biura, pomieszczenia socjalne (np. szatnie, umywalnie itp.). Te pomieszczenia mogą znajdować się wewnątrz hali (np. na i pod antresolą), albo w budynku przylegającym do hali.
Hale handlowe lub targowe[edytuj | edytuj kod]
Budowane jako pomieszczenie wielonawowe, o równej wysokości naw albo jedno, przestronne pomieszczenie.
Hale widowiskowe i sportowe[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Hala tego rodzaju, jest to najczęściej budynek o zwartej formie konstrukcyjnej. Zawiera w sobie pomieszczenie (halę), w którym umieszczone są miejsca dla widzów (widownię), powierzchnia, na której odbywają się zawody sportowe (np. boisko), występy artystyczne itp. Najczęściej pod widownią ustawioną amfiteatralnie umieszcza się szatnie, natryski i inne pomieszczenia związane z pełnioną przez budynek funkcją. Konstrukcja takiego budynku, to najczęściej szkielet z ciekawie rozwiązanym dachem.
Hale namiotowe[edytuj | edytuj kod]
Hale namiotowe – obiekty całoroczne z konstrukcją: aluminiową, stalową lub z płyt PCV. Są dobrym i trwałym odpowiednikiem hal budowlanych. Wykorzystywane są jako:
- pomieszczenia magazynowe,
- hale przemysłowe
- namioty imprezowe
- namioty sportowe
- hale pod ujeżdżalnie.
Są tańszą wersją hal murowanych. W zależności od przeznaczenia stawiane są wersje jedno lub wielonawowe. Mogą być całoroczne lub sezonowe. Wykonane z konstrukcji stalowych odporne są na opady śniegu oraz deszczu.
Zobacz też[edytuj | edytuj kod]
Bibliografia[edytuj | edytuj kod]
- Witold Szolginia: Architektura. Warszawa: Sigma NOT, 1992, s. 59. ISBN 83-85001-89-1.