Halina Robótka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Halina Maria Robótka (ur. 20 kwietnia 1946 w Szubinie) – historyk i archiwista, specjalizująca się w archiwistyce i historii najnowszej oraz w zakresie zarządzania dokumentacją tradycyjną i elektroniczną (w biurze i archiwach bieżących).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1964 roku ukończyła I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy i podjęła studia historyczne ze specjalnością pedagogiczną i archiwistyczną na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła je w 1969 roku. Dwa lata pracowała w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy, po czym w 1971 r. podjęła pracę w Zakładzie Archiwistyki UMK, gdzie w 1980 roku obroniła pracę doktorską pt. Mapa jako obiekt archiwalny. Promotorem był Andrzej Tomczak. W 1993 roku uzyskała, na podstawie rozprawy Kancelaria urzędów administracji państwowej w II Rzeczypospolitej, stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych. W 2001 roku otrzymała stanowisko profesora nadzwyczajnego, a od 2005 jest profesorem zwyczajnym.

W obszarze zainteresowań badawczych Haliny Robótki znajduje się przede wszystkim dokumentacja nieaktowa, ze szczególnym uwzględnieniem geodezyjno-kartograficznej i technicznej, kwestia komputeryzacji archiwów oraz zarządzanie dokumentacją we współczesnych instytucjach i kształcenie archiwistów. Jest autorką skryptów i podręczników dla studentów archiwistyki, m.in. takich tytułów jak: "Wprowadzenie do archiwistyki" (wyd. 2002, 2003), "Opracowanie i opis archiwaliów. Podręcznik akademicki" (wyd. 2010) oraz współautorką (razem z B. Ryszewskim i A. Tomczakiem) podręcznika "Archiwistyka" (wyd. 1989). H. Robótka jest promotorem 120 prac licencjackich i magisterskich oraz 5 rozpraw doktorskich. Profesor aktywnie uczestniczy w pracach Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddział w Toruniu, jest członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, była też członkiem Centralnej Komisji Metodycznej oraz Rady Archiwalnej przy NDAP. Obecnie jest kierownikiem Zakładu Zarządzania Dokumentacją i Informacji Archiwalnej UMK, utworzonego w 2006 roku.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sławomir Kalembka (red.), Pracownicy nauki i dydaktyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 1945–2004. Materiały do biografii, Toruń: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2006, s. 579-580, ISBN 83-231-1988-0.
  • M. Jabłońska, R. Degen, 40-lecie pracy prof. Haliny Robótki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, "Archiwista Polski", nr 3 (63), 2011.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]