Hans-Peter Martin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hans-Peter Martin
Data i miejsce urodzenia 11 sierpnia 1957
Bregencja
Poseł do PE VII kadencji
Okres od 14 lipca 2009
do 30 czerwca 2014
Przynależność polityczna Lista Hansa Petera Martina

Hans-Peter Martin (ur. 11 sierpnia 1957 w Bregencji) – austriacki polityk, lider Listy Hansa Petera Martina, poseł do Parlamentu Europejskiego V, VI i VII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył Acalanes High School w Kalifornii. Pracował jako dziennikarz, m.in. jako korespondent niemieckiego tygodnika "Der Spiegel". W 1984 obronił doktorat z prawa na Uniwersytecie Wiedeńskim. Jest autorem i współautorem książek krytykujących globalizację i przemysł farmaceutyczny. Za jedną z nich, Die Globalisierungsfalle, otrzymał w 1997 Nagrodę im. Brunona Kreisky'ego za Książkę Polityczną (Bruno-Kreisky-Preis für das politische Buch). Był członkiem rady niemieckiego Greenpeace'u (1996–1999), od 1997 należy do Klubu Rzymskiego.

W 1999 został wybrany do Parlamentu Europejskiego z listy Socjaldemokratycznej Partii Austrii. W następnych wyborach wystawił własną listę Lista Hansa Petera Martina o programie antykorupcyjnym, która wprowadziła do PE dwoje deputowanych. Kandydował bez powodzenia w wyborach parlamentarnych w 2006. W 2009 odnowił mandat w PE na trzecią z rzędu kadencję. Pozostał niezrzeszony, pracował w Komisji Gospodarczej i Monetarnej. W 2014 nie ubiegał się o reelekcję.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]