Harvey Nichols

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Harvey Nichols Group Ltd.
Ilustracja
Dom towarowy Harvey Nichols w Londynie
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Siedziba Londyn
Data założenia 1813
brak współrzędnych
Strona internetowa

Harvey Nichols Group Ltd. – sieć brytyjskich luksusowych domów towarowych, z których najważniejszy zlokalizowany jest w Londynie, przy ulicy Knightsbridge.

Początki przedsiębiorstwa sięgają 1813 roku, gdy Benjamin Harvey otworzył w Londynie sklep w płóciennymi tkaninami. W 1820 roku biznes przejęty został przez jego córkę, która weszła w spółkę z pułkownikiem Nicholsem, rozszerzając asortyment o jedwabie i inne orientalne towary luksusowe. W 1880 roku ukończony został istniejący obecnie dom towarowy przy londyńskiej ulicy Knightsbridge.

W 1919 roku Harvey Nichols został wykupiony przez przedsiębiorstwo Debenhams, a w 1985 roku stał się częścią Burton Group. W 1991 roku dom towarowy przejęty został przez spółkę Dickson Concepts. W 1996 roku Harvey Nichols został spółką akcyjną, notowaną na London Stock Exchange. W tym samym roku w Leeds otwarty został pierwszy należący do przedsiębiorstwa dom towarowy poza Londynem. W 2003 roku przedsiębiorstwo zostało wycofane z giełdy.

Obecnie sieć liczy jedenaście domów towarowych, zlokalizowanych w Wielkiej Brytanii (Londyn, Bristol, Manchester, Edynburg, Birmingham, Leeds), Arabii Saudyjskiej (Rijad), Chinach (Hongkong), Irlandii (Dublin), Turcji (Ankara, Stambuł) oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich (Dubaj).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • About Us (ang.). Harvey Nichols. [dostęp 2011-08-06].