Hassan Fathy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hassan Fathy
Ilustracja
Hassan Fathy (po prawej)
Data i miejsce urodzenia 23 marca 1900
Aleksandria
Data i miejsce śmierci 30 listopada 1989
Kair
Narodowość egipska
Alma mater Uniwersytet Kairski
Nagrody Right Livelihood Award (1980)
Nagroda Balzana (1980)
Nagroda Agi Khana (1980)
Złoty Medal UIA (1984)

Hassan Fathy (ur. 23 marca 1900 w Aleksandrii, zm. 30 listopada 1989 w Kairze) – egipski architekt, zwolennik powrotu do tradycyjnej egipskiej architektury opartej na suszonej cegle, twórca koncepcji „architektury dla ubogich”. Laureat nagrody Right Livelihood.

W 1926 ukończył studia na Uniwersytecie Króla Fuada I (obecnie Uniwersytet Kairski), a następnie przez wiele lat wykładał architekturę na wydziale sztuk pięknych tego uniwersytetu. Pełnił również liczne funkcje rządowe.

Od lat 30. Hassan Fathy projektował budynki z lokalnego materiału (cegła suszona) i zgodnie z egipską tradycją architektoniczną, odrzucając bezkrytyczne naśladowanie zachodnich wzorców. Poszukiwał sposobu projektowania budynków, które umożliwiałyby mieszkańcom ubogich wiosek budowanie własnych domów, dostosowanych do ich potrzeb i niewymagających dodatkowego ogrzewania (domy pasywne).

W 1980 otrzymał nagrodę Right Livelihood – „za idee przedstawione w książce Architektura dla ubogich”. W lutym 2008 w Genewie założono międzynarodowe stowarzyszenie Save the Heritage of Hassan Fathy, którego celem jest zachowywanie i propagowanie spuścizny egipskiego architekta[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]