Hasan Fathi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Hassan Fathy)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hasan Fathi
Ilustracja
Hasan Fathi (po prawej)
Data i miejsce urodzenia

23 marca 1900
Aleksandria

Data i miejsce śmierci

30 listopada 1989
Kair

Narodowość

egipska

Alma mater

Uniwersytet Kairski

Nagrody

Right Livelihood Award (1980)
Nagroda Balzana (1980)
Nagroda Agi Khana (1980)
Złoty Medal UIA (1984)

Hasan Fathi (arab. ‏حسن فتحي‎; ur. 23 marca 1900 w Aleksandrii, zm. 30 listopada 1989 w Kairze) – egipski architekt, zwolennik powrotu do tradycyjnej egipskiej architektury opartej na suszonej cegle, twórca koncepcji „architektury dla ubogich”. Laureat nagrody Right Livelihood.

W 1926 ukończył studia na Uniwersytecie Króla Fuada I (obecnie Uniwersytet Kairski), a następnie przez wiele lat wykładał architekturę na wydziale sztuk pięknych tego uniwersytetu. Pełnił również liczne funkcje rządowe.

Od lat 30. Hasan Fathi projektował budynki z lokalnego materiału (cegła suszona) i zgodnie z egipską tradycją architektoniczną, odrzucając bezkrytyczne naśladowanie zachodnich wzorców. Poszukiwał sposobu projektowania budynków, które umożliwiałyby mieszkańcom ubogich wiosek budowanie własnych domów, dostosowanych do ich potrzeb i niewymagających dodatkowego ogrzewania (domy pasywne).

W 1980 otrzymał nagrodę Right Livelihood – „za idee przedstawione w książce Architektura dla ubogich”. W lutym 2008 w Genewie założono międzynarodowe stowarzyszenie Save the Heritage of Hassan Fathy, którego celem jest zachowywanie i propagowanie spuścizny egipskiego architekta[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]