Álvaro Siza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Álvaro Siza
Siza Vieira.jpg
Álvaro Siza
Data i miejsce urodzenia 25 czerwca 1933 w Matosinhos
Narodowość portugalska
Dziedzina sztuki Architektura
Á. Siza: pawilon herbaciany w Leça da Palmeira
Á. Siza: dom Bonjour Tristesse w Berlinie
Kościół Marco de Canavezes

Álvaro Joaquim de Melo Siza Vieira (ur. 25 czerwca 1933 w Matosinhos) – portugalski architekt, w 1988 laureat Nagrody Prince of Wales in Urban Design oraz Nagrody Pritzkera w 1992. Siza mieszka, pracuje i uczy architektury w Porto.

Młodość[edytuj]

W latach 1949-1955 Siza studiował architekturę na Akademii Sztuk Pięknych w Porto. Pracował w biurze swego profesora, Fernanda Távory, a w 1958, po wygraniu konkursu na pawilon herbaciany, założył własne biuro.

Kariera[edytuj]

W latach 1966-1969 był asystentem na uczelni w Porto, zaś od 1976 jest profesorem na katedrze budownictwa. Ponadto Siza wykładał gościnnie na Politechnice Federalnej w Lozannie, Uniwersytecie Pensylwańskim, Akademii Los Andes w Bogocie oraz na Harvardzie. Poza Nagrodą Prince of Wales in Urban Design i Nagrodą Pritzkera otrzymał Nagrodę Miesa van der Rohe (1988) oraz doktoraty honoris causa Uniwersytetu w Walencji (1992) i Politechniki Federalnej w Lozannie (1993).

Architektura Sizy jest uwrażliwiona na otoczenie, mimo silnego uproszczenia form poprzez wykorzystanie światła, faktury i wszelkich wrażeń zmysłowych uzyskuje niezwykłe napięcie. Choć początkowe dzieła miały charakter modernistyczny, Siza zawsze dystansował się od rewolucyjnego podejścia do architektury i urbanistyki, a przywiązanie do idei socjalnych wyrażał w udoskonalaniu istniejących miast. Z biegiem czasu architektura Sizy zbliżyła się do postmodernizmu.

Główne dzieła[edytuj]

Wystawy[edytuj]

Przypisy

  1. Perła na Grenada pozostaje nienaruszona w FAZ z 5. Maja, 2014. s14
  2. The Alhambra Project w Vitra Design Museum z 13. Czerwiec, 2014
  3. Visiones de la Alhambra w Patronato de Alhambra y Generalife z 9. Luty, 2015
  4. Álvaro Siza Vieira. Visions of the Alhambra w Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania z 4. Maj, 2015

Linki zewnętrzne[edytuj]