Álvaro Siza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Álvaro Siza
Ilustracja
Álvaro Siza
Data i miejsce urodzenia

25 czerwca 1933
Matosinhos

Narodowość

portugalska

Dziedzina sztuki

Architektura

Á. Siza: pawilon herbaciany w Leça da Palmeira
Á. Siza: dom Bonjour Tristesse w Berlinie
Kościół Marco de Canavezes

Álvaro Joaquim de Melo Siza Vieira (ur. 25 czerwca 1933 w Matosinhos) – portugalski architekt, w 1988 laureat Nagrody Prince of Wales in Urban Design oraz Nagrody Pritzkera w 1992. Siza mieszka, pracuje i uczy architektury w Porto.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

W latach 1949-1955 Siza studiował architekturę na Akademii Sztuk Pięknych w Porto. Pracował w biurze swego profesora, Fernanda Távory, a w 1958, po wygraniu konkursu na pawilon herbaciany, założył własne biuro.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W latach 1966-1969 był asystentem na uczelni w Porto. Na początku lat 70. Siza zajmował się projektowaniem domów, ale po sukcesie rewolucji Goździków – obaleniu dyktatury Marcelo Caetano i przejęciu władzy przez socjalistów – zaangażował się w program budownictwa społecznego. W miejscowości Evora powstało Quinta da Malagueira, czyli osiedle domów dla biedoty. Zamiast wielopiętrowej i gęstej zabudowy, Siza zaproponował kilkadziesiąt niewielkich budynków, połączonych brukowanymi uliczkami. Wodę i prąd elektryczny rozprowadzono po osiedlu, wykorzystując historyczny akwedukt, powstały jeszcze w czasach rzymskich[1]. Od 1976 jest profesorem na katedrze budownictwa. Ponadto Siza wykładał gościnnie na Politechnice Federalnej w Lozannie, Uniwersytecie Pensylwańskim, Akademii Los Andes w Bogocie oraz na Harvardzie. Poza Nagrodą Prince of Wales in Urban Design i Nagrodą Pritzkera otrzymał Nagrodę Miesa van der Rohe (1988) oraz doktoraty honoris causa Uniwersytetu w Walencji (1992) i Politechniki Federalnej w Lozannie (1993).

Architektura Sizy jest uwrażliwiona na otoczenie, mimo silnego uproszczenia form poprzez wykorzystanie światła, faktury i wszelkich wrażeń zmysłowych uzyskuje niezwykłe napięcie. Choć początkowe dzieła miały charakter modernistyczny, Siza zawsze dystansował się od rewolucyjnego podejścia do architektury i urbanistyki, a przywiązanie do idei socjalnych wyrażał w udoskonalaniu istniejących miast. Z biegiem czasu architektura Sizy zbliżyła się do postmodernizmu.

Główne dzieła[edytuj | edytuj kod]

Wystawy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alvaro Siza, architekt – rzeźbiarz [dostęp 2017-10-02] (pol.).
  2. Perła na Grenada pozostaje nienaruszona w FAZ z 5 maja 2014. s14
  3. The Alhambra Project. design-museum.de. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-26)]. w Vitra Design Museum z 13 czerwca 2014
  4. Visiones de la Alhambra w Patronato de Alhambra y Generalife z 9 lutego 2015
  5. Álvaro Siza Vieira. Visions of the Alhambra. nasjonalmuseet.no. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-24)]. w Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania z 4 maja 2015

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]