Heineken

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Heineken N.V.holenderskie przedsiębiorstwo piwowarskie, założone w 1864 przez Gerarda Adriaana Heinekena w Amsterdamie[1]. Spółka jest właścicielem ponad 130 browarów w ponad 65 państwach na całym świecie i zatrudnia około 64 tys. pracowników. Warzy i sprzedaje ponad 170 regionalnych, lokalnych, okazjonalnych i specjalistycznych piw, takich jak Cruzcampo, Tiger, Żywiec, Birra Moretti, Ochota, Murphy’s, Star i Heineken.

Z roczną produkcją ponad 171.1 milionów hektolitrów, Heineken zajmuje 2. miejsce na liście największych przedsiębiorstw produkujących piwo na świecie, zaraz po Anheuser-Busch InBev. Holenderskie browary Heinekena znajdują się w Zoeterwoude i ’s-Hertogenbosch.

Trzy litery e znajdujące się w logo piwa zostały lekko skrzywione do tyłu, aby wyglądały, jakby się śmiały. Pomysł trzech e został wprowadzony, gdyż uważano oryginalne logo za zbyt poważne dla piwa[2]. Czerwona gwiazda jest oryginalnym logo marki, używanym od samego początku. Jego dokładne pochodzenie nie jest znane, choć istnieje kilka prawdopodobnych wyjaśnień:

  • że był to symbol średniowiecznych browarów europejskich przekonanych, że dysponuje on tajemną mocą, strzegącą procesu warzenia piwa,
  • że cztery punkty gwiazdy symbolizują cztery żywioły: ziemię, ogień, wodę i wiatr, natomiast piąty punkt jest nieznany. Reprezentuje on żywioł, nad którym browarnicy średniowieczni nie mieli kontroli,
  • gwiazda była na drzwiach wejściowych browaru, co oznaczało etap procesu warzenia. W okresie zimnej wojny pierwotny wzór zmieniono, aby uniknąć skojarzeń z komunizmem (na etykiecie pojawiła się biała gwiazda z czerwonym konturem). Po zakończeniu zimnej wojny na etykiety powróciła oryginalna czerwona gwiazda.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Browar Heinekena w Amsterdamie – dzisiaj muzeum Heineken Experience

Powstanie[edytuj | edytuj kod]

Firma Heineken powstała w 1864 roku, kiedy to 22-letni wówczas Gerard Adriaan Heineken kupił browar De Hooiberg (hol. stóg siana) w Amsterdamie. W 1873 nazwę browaru zmieniono na Heineken’s Bierbrouwerij Maatschappij, a w 1874 otwarto drugi browar w Rotterdamie. W 1884 nazwę Heineken zarejestrowano jako znak towarowy.

W 1886 dr H. Elion, uczeń francuskiego chemika Ludwika Pasteura wynalazł „drożdże Heinekena” w laboratorium Heinekena. Drożdże te do dnia dzisiejszego są kluczowym składnikiem piwa Heineken.

Kolejne pokolenia[edytuj | edytuj kod]

Syn założyciela, Henry Pierre Heineken, zajmował się firmą od 1917 do 1940 roku i utrzymywał wpływ na firmę do roku 1951. Podczas jego zarządzania, Heineken opracował techniki które przydały się podczas produkcji piwa na masową skalę.

Syn Henry’ego Pierre’a, Alfred Henry „Freddy” Heineken, zaczął pracę w firmie w 1940 i w 1971 został wybrany na szefa zarządu spółki. Był głównym motorem napędowym w globalnej ekspansji firmy i po swoim odejściu w 1989 roku utrzymywał wpływ na firmę aż do swojej śmierci w 2002.

Różnojęzyczne reklamy Heinekena na przełomie lat

Globalna ekspansja[edytuj | edytuj kod]

Po I wojnie światowej, firma obrała za cel ciągłe zwiększanie eksportu. Trzy dni po zakończeniu prohibicji w Stanach Zjednoczonych, pierwsza dostawa Heinekena była pierwszą legalną dostawą piwa. Od tego czasu Heineken utrzymuje swoją pozycję jako jedno z najlepszych importowanych piw w Stanach Zjednoczonych.

Tymczasem w Holandii Heineken próbował zwiększyć koszty swoich akcji kupując konkurencyjne browary i zamykając je. Po II wojnie światowej, wiele małych browarów zostało wykupionych lub zamkniętych, co osłabiło piwowarską tradycję w Holandii.

Heineken nie poprzestał na Stanach Zjednoczonych, zakładając swoje browary w wielu państwach na całym świecie, m.in. w Polsce, we Włoszech, w Chinach, w Wietnamie, a nawet w Egipcie.

Heineken Experience[edytuj | edytuj kod]

Heineken w 1988 roku zamknął swój browar w Amsterdamie. Aktualnie w tymże budynku znajduje się muzeum Heineken Experience, ale nadal ma na sobie napis Heineken Brouwerij. Przedstawiona jest tam historia i niektóre techniki piwowarskie firmy; znajdują się tam kadzie, butelki oraz plakaty reklamowe z różnych lat.

Sponsoring[edytuj | edytuj kod]

Heineken jest sponsorem piłkarskiej Ligi Mistrzów UEFA, tenisowego US Open, a także w rugby union Pucharu Świata oraz Pucharu Heinekena[3] oraz Mistrzostw Świata Formuły 1[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Heineken, stadsarchief.amsterdam.nl [zarchiwizowane z adresu 2011-12-24] (niderl.).
  2. Heineken, browarnia.wordpress.com [zarchiwizowane z adresu 2013-10-23].
  3. Heineken takes sport seriously (ang.). sportspromedia.com. [dostęp 2019-01-29].
  4. Heineken announces global partnership with Formula One Management, Formula 1 – The Official F1 Website [dostęp 2019-01-29] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]