Heinrich Pesch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Heinrich Pesch
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 17 wrzesień 1854
Kolonia
Data i miejsce śmierci 1 kwiecień 1926
Valkenburg

Heinrich Pesch (ur. 17 września 1854 w Kolonii, zm. 1 kwietnia 1926 w Valkenburgu) − niemiecki teolog, jezuita, ekonomista i filozof. Uchodzi za jednego z propagatorów katolickiej nauki społecznej i solidaryzmu społecznego. Uważa się, że jego główne dzieło: pięciotomowy podręcznik do ekonomii narodowej (Lehrbuch der Nationalökonomie), wywarło wpływ na encyklikę Piusa XI "Quadragesimo anno"[1]. Nauczyciel Oswalda von Nell-Breuninga i Gustava Gundlacha.

W swoich publikacjach wykorzystywał wiedzę nabytą w trakcie studiów z zakresu teologii, filozofii i ekonomii. Będąc jezuitą cztery lata przebywał w Anglii, gdzie obserwował rozwój industrialnego, kolonialnego kapitalizmu, opartego na wyzysku robotników. Skierowano go także do Holandii i Luksemburga. Znał tezy Marksa i Karla Rodbertusa. Studiował pod kierunkiem Adolfa Wagnera i Gustava von Schmollera. Krytykował protestantyzm za jego inklinacje ekonomiczne i położenie podwalin pod egoistyczny liberalizm ekonomiczny. Społeczeństwo traktował jak romantycy, tj. jako żywy organizm. Opowiadał się za korporacjonizmem i prawem naturalnym - szczególnie zasadą solidarności międzyludzkiej[2]. Kościół katolicki upatrywał w kategoriach ponadnarodowych (internacjonalistycznych) i równościowych, odbierając niejako argumenty socjalistom, którym zarzucał wzniecanie niepokoju społecznego. Podkreślał także znaczenie rodziny[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. S.M. Krason, Principles of Heinrich Pesch`s Solidarism, "The Catholic Social Science Review" 2009, vol. 14.
  2. Z. Waleszczuk, System solidaryzmu Heinricha Pescha, "Perspectiva - Legnickie Studia Teologiczno-Historyczne" 2007, nr 1 (10).
  3. Heinrich Pesch: Życie ekonomiczne i życie w społeczeństwie (cz. I), http://xportal.pl/?p=8187