Hellblazer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hellblazer
Scenariusz Jamie Delano, Garth Ennis, Paul Jenkins, Warren Ellis, Grant Morrison, Neil Gaiman, Mike Carey, Andy Diggle, Peter Milligan
Rysunki Mark Buckingham, Tim Bradstreet, Steve Dillon, Marcelo Frusin, Leonardo Manco, Sean Phillips
Kraj wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data pierwszego wydania styczeń 1988
Wydawca Vertigo (DC Comics)
Tematyka horror, fantasy, dramat

Hellblazer – seria komiksowa, wydawana w Stanach Zjednoczonych jako miesięcznik od stycznia 1988 do lutego 2013 przez DC Comics w ramach imprintu Vertigo (łącznie ukazało się 300 numerów serii). Głównym bohaterem komiksu jest Anglik, John Constantine, egzorcysta i uliczny mag.

Początki[edytuj | edytuj kod]

John Constantine pojawiał się gościnnie w serii komiksowej Swamp Thing, w czasach gdy scenarzystą komiksu był Alan Moore. Gdy postać zdobyła popularność, zapadła decyzja o wydawaniu osobnej serii, traktującej o przygodach Constantine'a. Pierwotnie seria miała nosić tytuł Hellraiser, ale nazwa ta została wykorzystana przez Clive'a Barkera jako tytuł filmu.

Początkowym założeniem serii było komentowanie życia codziennego Anglii lat 80. Pierwszymi autorami komiksu byli scenarzysta Jamie Delano i rysownik John Ridgway, oraz Dave McKean jako rysownik okładek.

Twórcy serii[edytuj | edytuj kod]

Przez serię przewinęło się wiele znanych nazwisk. Dla wielu autorów Hellblazer był okazją do zaprezentowania własnych umiejętności i zaistnienia na głównonurtowym rynku komiksowym. Wśród scenarzystów znaleźli się: Garth Ennis, Paul Jenkins, Warren Ellis, Darko Macan, Brian Azzarello, Neil Gaiman, Grant Morrison, Eddie Campbell, John Smith, Mike Carey, Denise Mina, oraz Andy Diggle.

Rysownikami, tworzącymi serie byli: Mark Buckingham, Tim Bradstreet, Steve Dillon, Marcelo Frusin, Leonardo Manco oraz Sean Phillips. Powstały także serie poboczne, ze scenariuszem Petera Hogana zatytułowane Love Street i Marquee Moon. W 2006 pisarz Ian Rankin ogłosił, że pracuje nad scenariuszem do krótkiej historii związanej z fabułą Hellblazera.

Tło fabularne[edytuj | edytuj kod]

Akcja Hellblazera toczy się w świecie przedstawionym przypominającym współczesność (głównie w Anglii), wzbogaconym jednak o elementy magii, horroru i tajemnicy. Choć seria jest wydawana przez DC Comics, nawiązania do uniwersum zamieszkanego przez licznych superbohaterów są dość luźne. Większość wątków toczy się raczej dookoła życia zwykłych ludzi, którzy napotykają na swojej drodze paranormalne zjawiska, w które często zaangażowany jest w jakiś sposób John Constantine. Jednakże superbohaterowie z uniwersum DC (głównie ci mniej znani) pojawiają się na kartach Hellblazera, m.in. Zatanna, The Phantom Stranger oraz Swamp Thing.

Główny bohater komiksu jest często przedstawiany jako postać niejednoznaczna moralnie. Constantine zazwyczaj wychodzi cało z problemów, jakie stawiają przed nim scenarzyści, zwykle jednak płaci za to wysoką cenę, robiąc sobie wielu wrogów (często bardzo potężnych, niejednokrotnie nadprzyrodzonych). Jest sympatyczny, ale ze względu na swoje zainteresowanie zjawiskami paranormalnymi niebezpieczny dla otoczenia. Jednym z często powtarzających się motywów w komiksie są nawiedzające Constantine'a duchy jego zmarłych przyjaciół.

Constantine jest najczęściej przedstawiany jako przystojny mężczyzna w średnim wieku (jest jedną z nielicznych postaci komiksowych które się starzeją), zaniedbany blondyn w brązowym prochowcu, nałogowy palacz (papierosy marki Silk Cut), niestroniący od alkoholu, wagabunda i kobieciarz. Wygląd postaci był wzorowany na wizerunku scenicznym Stinga[1].

Postać Johna Constantine'a pojawiała się na kartach innych komiksów wydawanych przez DC Comics, min. Księga Magii (wyd. polskie, Egmont Polska 2007), Sandman (wyd. polskie, Egmont Polska 2002-2007), Lucyfer (wyd. polskie, Egmont Polska 2008), Saga o potworze z bagien (wyd. polskie, Egmont Polska 2007).

Hellblazer w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce seria Hellblazer wydawana jest przez wydawnictwo Egmont Polska. Dotychczas ukazały się następujące zbiorcze wydania historii ze scenariuszem Gartha Ennisa: Niebezpieczne nawyki (2008), Strach i wstręt (2008), Chora miłość (2009), Płomień potępienia (2009) oraz Łajdak u piekła bram (2010).

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie komiksu powstał film Constantine z 2005 roku, oraz serial o tym samym tytule. Obie adaptacje spotkały się z mieszanymi recenzjami krytyków[2][3]. Postać pojawiła się również gościnnie w jednym z odcinków serialu "Arrow"[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]