Neil Gaiman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Neil Gaiman
Gaiman, Neil (2007).jpg
Neil Gaiman na rozdaniu Scream Awards w 2007 roku
Imiona i nazwisko Neil Richard Gaiman
Data i miejsce urodzenia 10 listopada 1960
Portchester
Narodowość Anglicy
Dziedzina sztuki literatura
Styl fantasy, fantastyka naukowa, horror
Ważne dzieła Sandman
Gwiezdny pył
Amerykańscy bogowie
Koralina
Strona domowa

Neil Richard Gaiman (ur. 10 listopada 1960 w Portchester w hrabstwie Hampshire w Anglii) – angielski pisarz, scenarzysta i redaktor, autor licznych powieści, opowiadań i komiksów fantasy, science fiction i grozy. W Dictionary of Literary Biography jest wymieniony jako jeden z najwybitniejszych żyjących pisarzy fantasy, urban fantasy i science fiction. W Polsce uważany za postmodernistę, mimo jego wielokrotnych oświadczeń, że nie czuje się powiązany z tym nurtem. Wiele tworów Gaimana zostało zekranizowanych.

Życiorys[edytuj]

Rodzina Gaimana, wywodząca się z polskich Żydów, wyemigrowała z Holandii do Anglii na początku XX wieku. Jego rodzice są wyznawcami i działaczami kościoła scjentologicznego.

Uczył się w anglikańskich szkołach kościelnych. W latach 80. XX wieku pracował jako dziennikarz – wolny strzelec. W 1984 roku debiutował jako pisarz, na łamach „Imagine” opowiadaniem Featherquest, wtedy też wydał swoją pierwsza książkę – biografię zespołu Duran Duran. Następnie w 1985 roku, wraz z Kimem Newmanem, zredagował Ghastly Beyond Belief, będącą antologią literackich pomyłek i niezamierzonych efektów komicznych brytyjskiego pulp-horroru. W 1987, razem z grafikiem Dave McKeanem, napisał powieść graficzną Drastyczne przypadki (ang. Violent Cases). Rok później rozpoczął pisanie tekstów do swego chyba najsłynniejszego dzieła, serii komiksów Sandman. Pierwsza powieść Gaimana – napisany wraz z Terry Pratchettem Dobry omen – ukazała się w 1990 roku.

Neil Gaiman jest wielokrotnym laureatem nagród Hugo, Nebula, Bram Stoker Award oraz nagród magazynu Locus. Jest także 14-krotnym laureatem Eisner Award w dziedzinie komiksu. W 2001 roku jego książka Amerykańscy bogowie znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa, a autor otrzymał za nią nagrody: Hugo, Nebula, Brama Stokera, SFX oraz Locusa, nominowana zaś była między innymi do World Fantasy Award oraz Minnesota Book Award. Kolejne jego słynne utwory to powieść Chłopaki Anansiego, która również dostała się na listę New York Timesa oraz powieść Koralina, nagrodzona Bram Stoker Award w 2002 oraz Hugo i Nebulą w 2003 r.

Pisarz obecnie mieszka w pobliżu Minneapolis w USA. Do 2008 roku był żonaty z Mary McGrath, ma trójkę dzieci, syna Michaela i dwie córki: Madeleine i Holly. Obecnie żonaty z Amandą Palmer. Ma dwie młodsze siostry.

Twórczość Gaimana została przetłumaczona na wiele języków, między innymi włoski, niderlandzki, francuski, hiszpański, szwedzki, duński, jidysz, polski, bułgarski, grecki, fiński, japoński i węgierski. Jego artykuły publikują „Time Out”, „The Saturday Times”, „Punch”, „The Observer Colour Suplement” i wiele innych czasopism. Na język polski zazwyczaj tłumaczony jest przez Paulinę Braiter.

Zawsze chodzi ubrany na czarno. Jest miłośnikiem kotów. Jako źródło inspiracji literackich wymienia Szekspira. Na spotkaniu autorskim w Warszawie 23.03.2010 wspomniał o Stanisławie Lemie jako autorze i Rękopisie znalezionym w Saragossie jako utworze z Polski, które najbardziej ceni.

Twórczość[edytuj]

Powieści[edytuj]

Zbiory opowiadań[edytuj]

Komiksy[edytuj]

Wydano następujące albumy ze scenariuszem Neila Gaimana:

pierwsze wydanie, w miękkiej oprawie w 17 tomach: Egmont 2002-2007

drugie wydanie, w twardej oprawie w 10 tomach: Egmont 2006-2015

Komiksy na podstawie literackiej twórczości Neila Gaimana:

Film[edytuj]

  • scenariusz do serialu BBC "Nigdziebądź" (Neverwhere), (1994)
  • angielskojęzyczny skrypt do anime Księżniczka Mononoke
  • scenariusz do filmu Beowulf (2007)
  • na podstawie powieści Gwiezdny Pył powstał scenariusz filmu pod tym samym tytułem Gwiezdny Pył (film 2007)
  • scenariusz filmu Lustrzana maska (Mirrormask, 2005)
  • scenariusz do czwartego odcinka szóstej serii serialu Doktor WhoŻona Doktora (ang. The Doctor's Wife)
  • scenariusz do dwunastego odcinka siódmej serii serialu Doktor WhoSrebrny koszmar (ang. The Nightmare in Silver)

Inne[edytuj]

Przypisy

  1. Daniel Kłosiński: Neil Gaiman zadebiutuje w branży gier dzięki przygodówce Wayward Manor (pol.). Eurogamer, 2013-07-26. [dostęp 2013-07-26].

Linki zewnętrzne[edytuj]