Helsingin Sanomat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Helsingin Sanomat
Helsingin Sanomat wordmark.svg
Częstotliwość dziennik
Państwo Finlandia
Rodzaj czasopisma ogólna
Pierwsze wydanie 1889
Redaktor naczelny Riikka Venäläinen[1]
Kaius Niemi (od 15.09.2013)[2]
Średni nakład 430 000 egz.
Format dziennik
ISSN 0780-0096
Strona internetowa

Helsingin Sanomat – dziennik w języku fińskim wydawany w Helsinkach. W roku 2004 jego nakład wynosił 410.000 egzemplarzy[3] i był największy w Finlandii. Ma zasięg ogólnofiński.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa dziennika oznacza dosłownie Wiadomości Helsińskie i nawiązuje do miejsca wydania pisma, choć ma ono zasięg ogólnokrajowy. Potocznie nazywany jest Hesari.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy ukazał się w r. 1889 pod tytułem Päivälehti (pol. Gazeta Codzienna) w czasach, gdy Finlandia była Wielkim Księstwem pod politycznym wpływem Rosji. Pismo było proniepodległościowe, toteż władze rosyjskie zmusiły Finów w 1904 r. do zamknięcia gazety. Rok później zaczęła się ukazywać pod obecnym tytułem.

Z początku wychodziła jako organ Partii Młodofińskiej, od lat 30. niezależna. W latach Wojny zimowej pismo było blisko związane z rządem, a wydawca Eljas Erkko był zarazem ministrem spraw zagranicznych Finlandii.

Zasięg[edytuj | edytuj kod]

Szacuje się, że Helsingin Sanomat docierają do 75 proc. gospodarstw domowych w rejonie aglomeracji helsińskiej. Przeciętny nakład wynosi 400.000 egz., co daje jej miejsce w czołówce prasy krajów skandynawskich[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]