Hendrick Avercamp

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Scena na lodzie pod miastem, 1610

Hendrick Avercamp (ur. 27 stycznia 1585 w Amsterdamie, zm. 15 maja 1634 w Kampen) – holenderski malarz, pejzażysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie nauczyciela szkoły łacińskiej, który później wyjechał do Kampen i przekwalifikował się na aptekarza. Zawodu uczył się w Amsterdamie u Pietera Isacksa, malarza duńskiego pochodzenia. Wrócił do Kampen w 1614 i mieszkał tam do śmierci. Był głuchoniemy, nazywano go Niemową z Kampen[1].

Avercamp malował głównie realistyczne sceny rodzajowe inspirowane twórczością Pietera Bruegla starszego. Specjalizował się w scenach zimowych, jego prace charakteryzują się stonowaną, ale bogatą kolorystyką i doskonale oddaną perspektywą. Najczęściej przedstawiają duże grupy niewielkich postaci, zwykle łyżwiarzy, na tle zimowego krajobrazu okolic Kampen. Pod koniec życia malował również obrazy o tematyce marynistycznej.

Twórczość artysty stanowi łącznik pomiędzy pejzażem dekoracyjnym takich twórców jak David Vinckboons i realizmem holenderskim reprezentowanym m.in. przez Jana van Goyena i Esaiasa van de Velde. Spotyka się opinie, że Avercamp stworzył nowy gatunek holenderskiego pejzażu panoramicznego[2]. Bratankiem i prawdopodobnie uczniem malarza był Barent Avercamp. Wśród jego naśladowców i kontynuatorów byli również Arent Arentsz i Esaias van de Velde.

Dzieła malarza[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert Genaille (red.), Słownik malarstwa holenderskiego i flamandzkiego, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1975, s. 15-16.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]