Henry Spira

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Henry Spira, właściwie Henri Spira (ur. 19 czerwca 1927 w Antwerpii, zm. 12 września 1998) – amerykański obrońca praw zwierząt, powszechnie uważany za jednego z najbardziej skutecznych aktywistów na rzecz zwierząt.

Urodził się w Belgii. Gdy miał 13 lat, w grudniu 1940, jego rodzina przeniosła się do Nowego Jorku, uciekając przez niemieckimi narodowymi socjalistami[1].

Prawami zwierząt zaczął się interesować we wczesnych latach siedemdziesiątych[2]. W 1974 założył Animal Rights International. W 1976 roku protestował przeciwko testom przeprowadzanych na kotach przez Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej i odniósł sukces. W 1980 roku opublikował ogłoszenie w The New York Times obejmujące fotografię przedstawiającą królika po teście Draize'a i pytanie o to, jak wiele królików Revlon oślepia w imię piękna[3]. W przeciągu roku firma Revlon przekazała 750000 dolarów darowizny aby sfinansować badania nad alternatywnymi metodami wobec testów na zwierzętach. Po tym wydarzeniu inne firmy kosmetyczne, jak Avon, Bristol Meyers, Estée Lauder, Max Factor, Chanel i Mary Kay Cosmetics, wpłaciły donacje, co doprowadziło do utworzenia Center for Alternatives to Animal Testing.

Henry Spira zmarł na raka przełyku w wieku 71 lat. Australijski etyk Peter Singer napisał jego biografię zatytułowaną Ethics into Action: Henry Spira and the animal rights movement.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]