Chanel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chanel SA
Ilustracja
Państwo

 Francja

Region

 Île-de-France

Siedziba

Paryż

Data założenia

1909

Forma prawna

spółka akcyjna

brak współrzędnych
Strona internetowa
Siedziba Chanel w Paryżu

Chanel SA – francuski dom mody, założony przez Coco Chanel w 1909 roku w Paryżu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy sklep, otwarty w Paryżu przy Rue Cambon w 1913 roku, przemianowany został w 1919 roku na Dom Mody Chanel. Projektant Paul Poiret, zazdrosny o klientelę, określił tamtejsze stroje mianem "ubóstwa dla miliarderów". W roku 1921 Coco Chanel połączyła różę, jaśmin i aldehydy, tworząc Chanel No. 5. W latach 30. XX wieku w ubraniach Chanel pokazywały się wszystkie księżniczki europejskie, łącznie z wielką księżną Marią i baronową Henrykową de Rothschild. Wkrótce o kreacje Chanel upomniało się Hollywood. Coco Chanel uległa namowom, gdy zaproponowano jej milion dolarów za stworzenie dwa razy do roku kolekcji dla wszystkich amerykańskich gwiazd.

Chanel w ciągu 100 lat istnienia stał się jednym z najważniejszych domów mody. Każda kolekcja ubrań staje się hitem i motywem przewodnim danego sezonu, przez co Chanel uważany jest za wyznacznik mody, oraz za jedną z najbardziej luksusowych wpływowych marek świata[1].

Od 1983 do momentu śmierci w 2019 Domem Mody Chanel kierował jeden z najbardziej wpływowych projektantów świata, Karl Lagerfeld.

Na całym świecie Chanel SA prowadzi około 310 butików Chanel; 94 w Azji, 70 w Europie, 10 na Bliskim Wschodzie, 128 w Ameryce Północnej, 1 w Ameryce Środkowej, 2 w Ameryce Południowej i 6 w Oceanii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]