Herb Uljanowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Uljanowska.

Herb Uljanowska (ros: Герб Ульяновска) – jest oficjalnym symbolem miejskim Uljanowska, przyjętym w obecnej formie 19 grudnia 2003 roku przez radę miasta.

Opis i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy herb Symbirska.

Herb ma postać nowoczesnej francuskiej tarczy herbowej. W błękitną tarczę wpisana jest srebrna kolumna zwieńczona złotą koroną. W dolnej części dwie zaokrąglone, półkoliste wstęgi. Dolna barwy czarnej, górna barwy złotej. Kolumna miała być symbolem władzy monarszej i majestatu, w obecnej interpretacji symbolizować ma także wartości demokratyczne odrodzonej Rosji[1]. Według innej wersji symbolizować ma także sztukę budowlaną i dynamiczny rozwój młodego miasta[2]. Trudno ustalić genezę użycia herbu jako symbolu Symbirska-Uljanowska[2]. Czerń symbolizuje urodzajne ziemie tego regionu, a złota korona ma oznaczać potęgę mieszkańców miasta[3]. Korona wraz z kolumną ma także symbolizować fakt, że miasto zostało założone z rozkazu monarszego, przez cara Aleksego I Romanowa[4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Herb Symbirska z 1780 r.

Pierwszy herb miasta został ustanowiony około roku 1672[4]. Miała to być swoista nagroda za dzielną obronę tych ziem w okresie powstania wywołanego przez Stieńkę Razina[4]. Herb przedstawiał lwa wspartego na nogach, w szponach trzymającego miecz, spoglądającego w lewą stronę (heraldyczną, prawą z punktu widzenia obserwatora), jego łeb zwieńczony był koroną[4]. Po 1695 r. herb ten wychodzi z użycia[4]. Według lokalnych badaczy lew ma mieć pochodzenie irańskie i być nawiązaniem do faktu, że miasto leżało na jednym ze szlaków handlowych do tego kraju[2]. Kolejna wersja herbu, która w zasadzie pokrywa się z tym obecnie używanym, pojawia się w okresie panowania Piotra I Wielkiego. W 1712 r. wyobrażenie ukoronowanej kolumny widnieje na chorągwi symbirskiego regimentu[4]. Według badaczy najprawdopodobniej pochodzi z Holandii, kraju którym car (imperator) szczególnie się zachwycał[5]. Podobny motyw widnieje w jednym z holenderskich herbarzy, opublikowanych w 1705 r. w Amsterdamie[6]. 22 grudnia 1780 r. rada miejska Symbirska oficjalnie ustanowiła wyobrażenie ukoronowanej kolumna na błękitnej tarczy herbem miasta[3]. W 1859 r. pojawił się pomysł modyfikacji herbu. Miał on zostać zwieńczony koroną basztową z trzyma blankami. Całość miała być otoczona kłosami zbóż przeplatanymi wstęgą Orderu św. Aleksandra Newskiego[1].

W 1917 r. po przewrocie bolszewickim dawny herb Symbirska wychodzi z użycia, a nazwa miasta zostaje wkrótce, na cześć Włodzimierza Lenina zmieniona na Uljanowsk[2]. Po tym okresie oficjalnie używano symboliki sowieckiej. W latach sześćdziesiątych pojawił się pomysł ustanowienia emblematu miasta, na którym widnieć miał pomnik Lenina[7]. Nie wszedł on jednak do powszechnego użytku[2].

5 marca 1997 r. Uljanowska Rada Miejska zdecydowała o ustanowieniu dawnego herbu Symbirska herbem Uljanowska[6]. Różnił się on od pierwowzoru. Kolumna znajdowała się na jednolitym białym polu (bez czarno-złotego elementu), oryginalną koronę zastąpiono Wielką Koroną Imperialną Rosji[3]. Jeden z wcześniejszych projektów zakładał też pozostawienie kolumny bez korony, ale spotkało się to z krytyką ekspertów od heraldyki[2]. Ostatecznie 19 grudnia 2003 przyjęto obecne wyobrażenie[3]. Herb otrzymał numer 231 w Państwowym heraldycznym rejestrze Federacji Rosyjskiej[4]. Użycie herbu reguluje odpowiednie postanowienie rady miejskiej z 14 grudnia 2005 r. (nr. 202)[8].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Heraldicum.ru: городской округ город Ульяновск (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  2. a b c d e f Statesymbol.ru: Почему на гербе Ульяновской области белая колонна? (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  3. a b c d Geraldika.ru: Герб города Ульяновск (Симбирск) (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  4. a b c d e f g Ulmeria.ru: Официальные символы (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  5. Serczyk W. Piotr I Wielki, Wrocław 2003, s. 173-184.
  6. a b Heraldry.hobby.ru: Гербы городов Ульяновской области (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  7. Geraldika.ru: Проекта герба города Ульяновск (советское время) (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  8. Ulmeria.ru: Устав муниципального образования «город Ульяновск» (ros.). [dostęp 2012-07-07].