Hermas (pisarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Hermasrzymski chrześcijanin żyjący w II wieku, autor Pasterza. Zaliczany jest do grona Ojców apostolskich[1]. Według Kanonu Muratoriego był bratem biskupa Rzymu Piusa I (zm. 155)[2].

Nie zachowały się żadne pewne informacje na temat jego biografii, poza tym, co sam napisał o sobie w swoim dziele. Pierwotnie był niewolnikiem; został sprzedany kobiecie imieniem Rhode, która nadała mu wolność. Jako wyzwoleniec wzbogacił się, z czasem jednak z powodu niesprzyjających okoliczności stracił majątek. Miał rodzinę, jednak nie mógł ułożyć sobie życia z żoną, a jego dzieci odeszły od chrześcijaństwa. W ciężkiej chwili miał dostąpić wizji, opisanej następnie w Pasterzu. W znacznej mierze może być to jednak literacka metafora, a nie dokładny zapis rzeczywistych wydarzeń z życia autora[3].

Orygenes utożsamił go z Hermasem wymienionym w Liście do Rzymian[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jan Maria Szymusiak, Marek Starowieyski: Słownik wczesnochrześcijańskiego piśmiennictwa. Poznań: Księgarnia św. Wojciecha, 1971, s. 46.
  2. Earle E. Cairns: Z chrześcijaństwem przez wieki. Historia Kościoła Powszechnego. Katowice: Wydawnictwo Credo, 2003, s. 69.
  3. Stanisław Stabryła: Historia literatury starożytnej Grecji i Rzymu. Wrocław: Ossolineum, 2002, s. 227.
  4. Eerdmans Dictionary of the Bible. edited by David Noel Freedman. Grand Rapids: Wm. B. Eerdmans Publishing, 2000, s. 577.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsi świadkowie. Pisma Ojców Apostolskich. przekład Anna Świderkówna, wstęp, komentarz i opracowanie Marek Starowieyski. Kraków: Wydawnictwo M, 2010.