Hideyuki Ashihara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hideyuki Ashihara
芦原 英幸
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 5 grudnia 1944
Hiroshima, Japonia
Data i miejsce śmierci 24 kwietnia 1995
Matsuyama, Japonia
Przyczyna śmierci Stwardnienie zanikowe boczne
Zawód, zajęcie Ashihara Karate
Tytuł naukowy Kancho
Dzieci Hidenori Ashihara
Strona internetowa

Hideyuki Ashihara (jap. 芦原英幸 Ashihara Hideyuki, ur. 5 grudnia 1944 w Nōmi (obecnie Saedajima) w prefekturze Hiroszima, zm. 25 kwietnia 1995 w Matsuyama)japoński Mistrz karate, twórca stylu Ashihara karate.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W wieku 10 lat rozpoczął trening kendo. W roku 1959 przeprowadził się do Tokio, gdzie dostał pracę jako ochroniarz na stacji benzynowej (miał wtedy 15 lat). Dwa lata później rozpoczął trening karate kyokushin w dojo Masutatsu Ōyamy. Już w roku 1964 otrzymał od Oyamy czarny pas.

W 1966 r. naraził się yakuzie, wdając się kilkakrotnie w mocną wymianę zdań na ulicy z gangsterami ściągającymi haracze. Zbytnia pewność siebie młodego Ashihary nie spodobała się Oyamie, który wprawdzie dzięki swoim szerokim znajomościom załagodził spór, ale „za karę” wysłał Ashiharę na wyspę Sikoku z misją utworzenia tam filii dojo. W tymże roku także odbył podróż do Brazylii, promując tam kyokushin karate.

W latach 70. próbował łączyć karate z aikido, jujitsu i uliczną samoobroną. Następnie wprowadził te elementy do treningów, tworząc swój własny styl karate, Ashihara Karate.

W roku 1980 stworzył organizację (NIKO) New International Karate Organization Ashihara Kaikan, jako Kancho Ashihara na swoje główne Dojo wybrał miasto Matsuyama. Głównym elementem tego stylu jest tzw. „sabaki”, czyli zejście z linii ataku, poruszanie się w trakcie walki po okręgu i odejście od zasady cios za cios. Sabaki to: uderz, ale sam nie zostań uderzony, kopnij, ale sam nie daj się kopnąć.

Zrezygnował także z tradycyjnych form kata, wprowadzając własne, bardziej zbliżone do realnej walki kata.

Hideyuki Ashihara zmarł w 1995 r. w Matsuyama, prefektura Ehime, na stwardnienie zanikowe boczne.

Uczniowie Ashihary stworzyli między innymi style: Enshin karate i Seidokan.

W Polsce są dwa ośrodki zrzeszone w NIKO uczące stylu Ashihara Karate

Bushido sensei Marcin Kozera

Kumite Klub sensei Rafał Szomański

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]