Hideyuki Ashihara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Hideyuki Ashihara (jap. 芦原英幸 Ashihara Hideyuki?, ur. 5 grudnia 1944 w Nōmi (obecnie Saedajima) w prefekturze Hiroszima, zm. 25 kwietnia 1995) - japoński karateka stylu kyokushin, a następnie twórca stylu Ashihara karate.

Życiorys[edytuj]

W wieku 10 lat rozpoczął trening kendo. W roku 1959 przeprowadził się do Tokio, gdzie dostał pracę jako ochroniarz na stacji benzynowej (miał wtedy 15 lat). Dwa lata później rozpoczął trening karate kyokushin w dojo Masutatsu Ōyamy. Już w roku 1964 otrzymał od Oyamy czarny pas.

W 1966 r. naraził się yakuzie, wdając się kilkakrotnie w mocną wymianę zdań na ulicy z gangsterami ściągającymi haracze. Zbytnia pewność siebie młodego Ashihary nie spodobała się Oyamie, który wprawdzie dzięki swoim szerokim znajomościom załagodził spór, ale „za karę” wysłał Ashiharę na wyspę Sikoku z misją utworzenia tam filii dojo. W tymże roku także odbył podróż do Brazylii, promując tam kyokushin karate.

W latach 70. próbował łączyć karate z aikido, jujitsu i uliczną samoobroną. Następnie wprowadził te elementy do treningów, tworząc swój własny styl karate. W roku 1980 stworzył organizację NIKO (New International Karate Organisation). Głównym elementem tego stylu jest tzw. „sabaki”. Zrezygnował także z tradycyjnych form kata, wprowadzając własne, bardziej zbliżone do realnej walki kata.

Hideyuki Ashihara zmarł w 1995 r. na stwardnienie zanikowe boczne.

Uczniowie Ashihary stworzyli między innymi style: Enshin karate i Seidokan.

Styl Ashihary w Polsce praktykowany jest od 1997 roku, przez szkoły wywodzące się z NIKO, Ashihara International Karate Organization (AIKO) z Holandii (Szefem szkoły w Polsce jest sensei Dariusz Winiarski 4 dan) oraz Ashihara Karate International (AKI) w RPA, (Szefem szkoły w Polsce jest sensei Dariusz Winiarski 4 dan)

Linki zewnętrzne[edytuj]