Hikone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hikone
Ilustracja
Zamek Hikone zimą
Flaga
Flaga
Państwo

 Japonia

Prefektura

Shiga

Wyspa

Honsiu

Region

Kinki

Burmistrz

Kōyō Shishiyama

Powierzchnia

196,85 km²

Populacja (1 III 2009)
• liczba ludności
• gęstość


111 354
566 os./km²

Symbole japońskie
Drzewo

Citrus tachibana

Kwiat

irys japoński

Położenie na mapie prefektury Shiga
Mapa konturowa prefektury Shiga, po prawej znajduje się punkt z opisem „Hikone”
Położenie na mapie Japonii
Mapa konturowa Japonii, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Hikone”
Ziemia35°16′N 136°16′E/35,266667 136,266667
Strona internetowa

Hikone (jap. 彦根市 Hikone-shi) − miasto w Japonii, na wyspie Honsiu, w prefekturze Shiga.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

W przeszłości Hikone leżało na historycznej drodze Nakasendō, która była jedną z ważniejszych dróg łączących stolicę Japonii z prowincjami w okresie Edo. Miasto rozbudowało się wokół zamku Hikone.

Miasto leży w środkowej części prefektury, na wschodnim brzegu jeziora Biwa, graniczy z:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po zwycięskiej bitwie pod Sekigaharą w 1600 roku i przejęciu kontroli nad krajem, Ieyasu Tokugawa (1543–1616) przekazał fudai-daimyō Naomasie Ii (1561–1602) zamek Sawayama, czyniąc go panem dzisiejszego Hikone. Jednakże Naomasa zmarł dwa lata później w wyniku komplikacji po ranie postrzałowej, którą otrzymał w bitwie.

Po śmierci Naomasy zamek przypadł jego synowi, Naotsugu (1590–1662, także imię Naokatsu), i wtedy Ieyasu Tokugawa zdecydował, że zamek powinien zostać przeniesiony na pobliskie wzgórze znane jako Hikone-yama. Biorąc pod uwagę centralne położenie Hikone w odniesieniu do innych zamków i istotnych terytoriów ówczesnych czasów, nowa twierdza została uznana za ważną strategicznie. Z tego względu, aby przyspieszyć proces budowy, materiały przywieziono z rozbiórki różnych pobliskich świątyń i pokonanych zamków.

Zimą 1614 i latem 1615 roku Ieyasu Tokugawa prowadził dwie kampanie w Osace. Towarzyszący mu brat Naotsugu, o imieniu Naotaka (1590–1659), walczył w jego miejsce, zyskując uznanie za odwagę. Wiosną 1615 roku Naotaka otrzymał ziemie swojego brata i został nowym panem Hikone. W 1622 roku zamek Hikone został ukończony i otoczony zewnętrzną fosą.

W wyniku restauracji Meiji w 1868 roku domena Hikone została rozwiązana. Zakończył się feudalny system klasowy i na polecenie nowego rządu rodzina Ii przeprowadziła się do Tokio wraz z wieloma innymi byłymi daimyō i ich rodzinami. Po II wojnie światowej zamek rodziny Ii został przekazany miastu Hikone.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]