Prefektura Shiga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Prefektura Shiga
prefektura
Ilustracja
Port w Ōtsu
Herb Flaga
Herb flag of Shiga prefecture
Państwo  Japonia
Wyspa Honsiu
Region Kinki
Siedziba Ōtsu
Kod ISO 3166-2 JP-25
Gubernator Taizo Mikazuki
Powierzchnia 4 017,36 km²
Populacja (1 X 2010)
• liczba ludności

1 410 272[1]
• gęstość 351 os./km²
Kod pocztowy 520-8577
Adres urzędu:
Ōtsu, Kyomachi 4-1-1
Plan
Plan
Symbole japońskie
Drzewo klon palmowy
Kwiat różanecznik (Rhododendron metternichii)
Ptak perkozek
Położenie na mapie
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Portal Japonia

Prefektura Shiga (jap. 滋賀県 Shiga-ken?) prefektura znajdująca się w regionie Kinki w Japonii na wyspie Honsiu. Jej stolicą jest miasto Ōtsu.

Geografia[edytuj]

Prefektura Shiga graniczy z prefekturami: Fukui na północy, Gifu na wschodzie, Mie na południowym wschodzie i Kyoto na zachodzie. W centralnej części prefektury znajduje się największe jezioro Japonii – Biwa (jap. 琵琶湖 Biwa-ko?). Zajmuje ono jedną szóstą obszaru prefektury. Prefekturę dzieli się na cztery części – Kohoku (na północ od jeziora), Kosei (na zachód), Kotō (na wschód) i Konan (na południe). Na zachodniej granicy znajdują się góry Hira (jap. 比良山地 Hira Sanchi?), na wschodniej góry Ibuki (jap. 伊吹山地 Ibuki Sanchi?), z najwyższym szczytem w prefekturze Ibuki-yama (1377 m n.p.m.) oraz góry Suzuka (jap. 鈴鹿山脈 Suzuka Sanmyaku?) na południowym wschodzie. Północna Shiga jest zimniejsza i występują tu większe opady śniegu niż na południu prefektury. Rzeka Yodo (jap. 淀川 Yodo-gawa?) wypływa z jeziora Biwa, przepływa przez Kioto i wpływa do zatoki Osaka (jap. 大阪湾 Ōsaka-wan?).

Miasta[edytuj]

W prefekturze znajduje się trzynaście miast:

Historia[edytuj]

Prefektura Shiga leży na terenach dawnej prowincji Ōmi.

Demografia[edytuj]

Większe zaludnienie dominuje wzdłuż wschodniego i południowego wybrzeża jeziora Biwa, gdzie znajdują się m.in. miasta: Ōtsu, Kusatsu i Moriyama. Znajdują się one blisko Kyoto, ważnego ośrodka gospodarczego i kulturalnego. W ostatnich latach wielu Brazylijczyków osiedliło się w prefekturze jako pracownicy miejscowych zakładów przemysłowych. Na zachodzie jeziora dominują wsie i ośrodki turystyczne.

Gospodarka[edytuj]

Wiele fabryk znaczących firm, takich jak IBM Japan, Canon, Yanmar Diesel czy Toray znajduje się w prefekturze.

Kultura[edytuj]

Tradycyjny teatr lalek bunraku (jap. 冨田人形共遊団 Tonda-ningyō-kyōyūdan?) znajduje się w mieście Nagahama, usytuowanym na wybrzeżu jeziora Biwa w północno-wschodniej części prefektury. Założony w latach 30. XIX w., jest jedną z największych tego rodzaju grup teatralnych. W Moriyamie znajduje się Muzeum Sztuki.

Turystyka[edytuj]

W prefekturze Shiga, o pięknych walorach krajobrazowych, znajdują się liczne świątynie i zamki, w których odbywają się festiwale. Największą atrakcją jest jezioro Biwa. Można je objechać samochodem w jeden dzień lub popływać na nim łodzią. Za szczególnie piękne uchodzą widoki w północnej części jeziora. W zachodniej części znajdują się plaże, popularne wśród turystów zwłaszcza w lecie. W prefekturze odbywa się wiele festiwali, takich jak Hikiyama, organizowany w kwietniu w Nagahamie.

Najbardziej znaną budowlą jest dobrze zachowany zamek Hikone (jap. 彦根城 Hikone-jō?). Dokoła niego znajduje się wiele drzew wiśniowych. Z zamkiem wiąże się postać Ii Naosuke (jap. 井伊直弼 Ii Naosuke?), głównego ministra sioguna (jap. 大老 Tairō?), podczas siogunatu Tokugawy. Zawarł on traktaty handlowe z zachodnimi mocarstwami, otwierając Japonię w XIX w. na świat po ponad dwustu latach samoizolacji.

Innym znanym budynkiem jest świątynia Ishiyama (jap. 石山寺 Ishiyama-dera?). W jednym z jej pomieszczeń została napisana najbardziej znana japońska powieść, Opowieść o Księciu Promienistym (jap. 源氏物語 Genji monogatari?).

Siostrzane prowincje[edytuj]

Przypisy