Hokej podwodny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hokej podwodny
ilustracja
Charakterystyka
Rodzaj sportu

drużynowy

Sport kontaktowy

tak

Popularność
Zasięg geograficzny

świat

Mecz hokeja podwodnego.

Hokej podwodny (ang. underwater hockey albo octopush) – niekontaktowy sport rozgrywany w basenie, typowo na głębokości 2–3 metrów. Podczas gry gracze dwóch sześcioosobowych drużyn starają się tak manewrować ciężkim krążkiem, aby skierować go do bramki przeciwnika. Gra przebiega na dnie basenu, zawodnicy wypływają na powierzchnię aby nabrać powietrza. Mecz składa się z dwóch części, każda po 15 minut.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Zawodnicy wyposażeni są w płetwy, maski i fajki do nurkowania swobodnego, ochraniacze na twarz, krótki kij (o długości do 35 cm), grubą rękawicę na dominującej ręce, oraz czepek taki jak do piłki wodnej.

Krążek do hokeja podwodnego waży około 1,5 kilograma i wykonany jest z ołowiu pokrytego warstwą tworzywa sztucznego. Bramki mają 3 metry szerokości i umieszcza się je po przeciwnych stronach pola gry.

Zawody[edytuj | edytuj kod]

CMAS World Championship odbyły się w Coimbrze, Portugalia w sierpniu 2011 roku i były świadkiem większego udziału z krajów pozaeuropejskich. Uczestniczyło osiemnaście drużyn w tym z Australii, Kanady, Kolumbii, Nowej Zelandii i Republiki Południowej Afryki. Planowane są 18. Mistrzostwa Świata CMAS, które odbędą się w Egerze, Węgry w sierpniu 2013 roku. Przewidywana liczba drużyn wynosi między 60 i 80.

22 marca 2014 roku w Aqua Centrum w Kościerzynie odbyły się I Otwarte Mistrzostwa Polski w Hokeju Podwodnym. W zmaganiach uczestniczyło siedem drużyn, pierwsze trzy miejsca zajęły drużyny: 1 – Bałtyckie Foki Gdańsk, 2 – AQUARIUS Bełchatów, 3 – Pirania Wrocław.

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Hokej podwodny został wynaleziony w 1954 roku jako zimowe ćwiczenie dla płetwonurków, pomagające utrzymać formę poza sezonem, jednak potem zyskał niezależną popularność. Najwięcej drużyn hokeja podwodnego gra w Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, Nowej Zelandii, Południowej Afryce, USA, Holandii, Polsce i Francji. Rozgrywane są zawody na poziomie krajowym, oraz mistrzostwa świata.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]