Hope Cove

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hope Cove
Ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Hrabstwo Devon
Dystrykt South Hams
Nr kierunkowy 01548
Kod pocztowy TQ7
Położenie na mapie Devonu
Mapa lokalizacyjna Devonu
Hope Cove
Hope Cove
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Hope Cove
Hope Cove
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Hope Cove
Hope Cove
Ziemia50°14′39,26″N 3°51′27,42″W/50,244239 -3,857617
Portal Portal Wielka Brytania

Hope Cove – mała nadbrzeżna wieś w Anglii, w hrabstwie Devon, w dystrykcie South Hams, w parafii South Huish. Znajduje się około 8 kilometrów na zachód od Salcombe oraz 8 kilometrów na południowy-zachód od Kingsbridge. Znajdują się tam dwie plaże odzielone przez przylądek Bolt Tail.

Wieś dawniej dzieliła się na dwie części: Outer Hope i Inner Hope. Inner Hope podlegała parafii Malborough aż do 1970 roku, kiedy została połączona z Outer Hope - położoną na drugiej stronie małego przylądka. Obydwie części wsi początkowo rozwijały się jako lokalne centra przemysłu rybnego. Hope Cove znane także było z przemytu i plądrowania rozbitych statków.

W 1588 roku statki hiszpańskiej Wielkiej Armady minęły wioskę, kiedy kierowały się wzdłuż kanału La Manche. Gdy zostały pokonane i wycofywały się przez sztorm, transportowiec San Pedro el Mayor, służący jako szpital, został wyniesiony przez fale na skały pomiędzy Inner i Outer Hope. 140 rozbitków zostało początkowo skazanych na śmierć, ale ostatecznie ich wykastrowano i wysłano z powrotem do Hiszpanii.

Royal National Lifeboat Institution (RNLI, dosłownie: Królewska Instytucja Łodzi Ratunkowych) od 1878 roku posiadała w Hope Cove łódź ratunkową. Ziemię pod przystań ufundował hrabia Devon. Łódź zastępowana była w latach 1887, 1900 oraz 1903. Wszystkie nazywały się Alexandra. Stacja została zamknięta w kwietniu 1930 roku, ponieważ sąsiednią przystań w Salcombe wyposażono w łódź ratunkową zdolną do obsługi całej zatoki Bigbury.

Od roku 1992 w Hope Cove ponownie stacjonowała łódź ratownicza obsługiwana przez ochotniczą straż przybrzeżną, dowodzoną przez Maritime and Coastguard Agency (MCA), jako część Cliff Rescue Team (CRT). W 2010 roku zapadła decyzja aby MCA nie obsługiwała już żadnych łodzi ratunkowych w Wielkiej Brytanii. Podsekretarz transportu jednak wyraził potrzebę dalszego działania placówki w Hope Cove i dał wsi szansę utworzenia Niezależnej Łodzi Ratunkowej (Independent Life Boat). W wiosce zorganizowano publiczne zebranie, na którym jednogłośnie poparto utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz zorganizowano zbiórkę pieniędzy na ten cel. W końcu utworzono 63 Niezależną Łódź Ratunkową, współpracującą z RNLI i MCA w celu ochrony życia na terenie zatoki Bigbury.

Obecnie we wsi rozwija się głównie turystyka, wioska była również scenerią kultowego brytyjskiego filmu The Supergrass. Okoliczne tereny znajdują się w South Devon Area of Outstanding Natural Beauty.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]