Hotel President w Bielsku-Białej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hotel President
Symbol zabytku nr rej. A-437/86 z 30 grudnia 1986[1]
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Bielsko-Biała

Adres

ul. 3 Maja 12

Typ budynku

hotel

Styl architektoniczny

neorenesans

Architekt

Karol Korn

Kondygnacje

5

Ukończenie budowy

1893

Ważniejsze przebudowy

19591960

Położenie na mapie Bielska-Białej
Mapa konturowa Bielska-Białej, w centrum znajduje się punkt z opisem „Hotel President”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Hotel President”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Hotel President”
Ziemia49°49′26″N 19°02′43″E/49,823889 19,045278
Strona internetowa

Hotel President – czterogwiazdkowy hotel usytuowany w Bielsku-Białej, w dzielnicy Dolne Przedmieście, przy ul. 3 Maja.

Budynek hotelu powstał w latach 1892–93, przy nowo wybudowanej drodze wiodącej od zamku do dworca kolejowego. Został zaprojektowany na zlecenie Henryka Hochstima przez Karola Korna, którego firma zajęła się również realizacją budowy. Hotel to wolno stojący, neorenesansowy, czteropiętrowy budynek z mansardowym dachem, którego fasada zdobiona jest motywami mitologicznymi i ornamentami roślinnymi. Na cześć Franciszka Józefa I został nazwany Kaiserhof (pol. Dwór Cesarski). W początkach XX w. do dyspozycji gości było 50 pokoi i salonów, restauracja, kawiarnia Renaissance, letnia weranda, a także pierwsza w Bielsku sala kinowa (otwarta w 1896 r.). W 1922 r. w hołdzie Gabrielowi Narutowiczowi nadano mu nazwę Prezydent. Kilka lat później od strony południowej dobudowano (z zachowaniem stylu) salą bankietową. Od 1938 r. budynek pełnił różne funkcje – banku, szpitala i domu kultury. Przez kilka miesięcy 1939 roku stanowił główną kwaterę dowództwa Batalionu ON „Bielsko, wchodzącego w skład Armii Kraków. W latach 1959–1960 w miejscu sali bankietowej powstał socrealistyczny Dom Technika, mieszczący siedzibę lokalnego oddziału NOT, który obecnie pełni funkcję pawilonu handlowo-wystawowego. Ponowne otwarcie Hotelu Prezydent nastąpiło w 1962 r.

W 1999 r. właścicielem hotelu została warszawska spółka Expol. Nie była to transakcja szczęśliwa, gdyż – wbrew zapowiedziom – hotel nie został zmodernizowany, ani też nie podniesiono jego standardu do czterech gwiazdek.

1 lipca 2007 r. hotel przejęła Birch Sp. z o.o., powiązana z irlandzką grupą developerską IGD Sp. z o.o. Rozpoczął się okres przemian i unowocześniania hotelu z zachowaniem dawnego stylu. W październiku 2007 r. dotychczasową nazwę Prezydent zmieniono na President, a latem 2008 r. rozpoczęto renowację budynku, która do lipca 2009 r. przywróciła mu pierwotny wygląd. Obecnie do dyspozycji gości jest 40 pokoi, oddanych do użytku po generalnym remoncie w 2008 r. Pokoje, znajdujące się na 4 piętrach, są stylowo urządzone i, zależnie od kondygnacji, mają inną kolorystykę wystroju wnętrz - bursztynową, szmaragdową, szafirową i rubinową. Wszystkie pokoje są komfortowo wyposażone: w mini bar, sejf elektroniczny, LCD z telewizją satelitarną, radio, telefon, suszarkę i bezprzewodowy dostęp do Internetu. W hotelu znajduje się również Restauracja Hotelu President (dawna restauracja Renaissance), która organizuje m.in. wesela, bankiety, przyjęcia, koncerty, konferencje i wystawy. W lipcu 2010 r., w związku z podniesieniem standardu pokoi oraz poszerzeniem oferty usług, spółce Birch udało się uzyskać czwartą gwiazdkę.

Hotel oparty jest na 12-metrowych fundamentach. Od 1876 r. pod placem przed hotelem biegnie tunel kolejowy na trasie z Katowic do Skalitego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jacek Kachel, Jacek Trzeciak: ABC Bielska-Białej. Bielsko-Biała: Urząd Miejski w Bielsku-Białej, 2007, s. 7.
  • „Spacerownik – Bielsko-Biała”, s. 8, 16 czerwca 2008. Gazeta Wyborcza Katowice. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]