Howard Hughes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Howard Hughes
Ilustracja
(1938)
Data i miejsce urodzenia 24 grudnia 1905
Humble, Teksas
Data i miejsce śmierci 5 kwietnia 1976
Houston
Zawód, zajęcie pilot, konstruktor lotniczy, producent filmowy
podpis

Howard Hughes (ur. 24 grudnia 1905 w Humble, zm. 5 kwietnia 1976 w Houston) – amerykański miliarder, pilot i konstruktor lotniczy[1] oraz producent filmowy. Fundator Howard Hughes Medical Institute[1].

W 1935 ustanowił światowy rekord prędkości – 567 km/h, a w 1938 wykonał etapowy lot dookoła świata w czasie 91 godzin.

Celem szybkiego przerzucania przez Ocean Atlantycki olbrzymiej liczby wojska opracował w 1944 projekt gigantycznego wodnosamolotu transportowego H-4 Hercules o rozpiętości skrzydeł 98 m i masie startowej 181 ton. Problemy wykonawcze (konstrukcja drewniana w celu oszczędności metali) opóźniły realizację jedynego prototypu, który Hughes oblatał osobiście w 1947.

Założył wytwórnie lotnicze Hughes Aircraft Company (początkowo produkcja samolotów, z czasem astronautyczna i zbrojeniowa) oraz Hughes Helicopters (produkcja śmigłowców, m.in. OH-6 Cayuse i AH-64 Apache).

Wyreżyserował dwa filmy: Aniołowie piekieł (Hell’s Angels, 1930) i Wyjęty spod prawa (The Outlaw, 1943).

Pod koniec życia odseparował się od świata i związał z mormonami. Według niektórych źródeł zapadł na chorobę psychiczną. Po śmierci Hughesa toczyły się głośne procesy spadkowe o jego wielomiliardowy majątek.

Życie Hughesa stało się podstawą trzech filmów, m.in. Aviator (2004) w reżyserii Martina Scorsese.

Postać Howarda Hughesa była pierwowzorem dla stworzenia postaci Roberta Edwina House’a, pełni on role jednego z antagonistów gry Fallout: New Vegas oraz był inspiracją postaci Andriew Ryana w grach z serii Bioshock

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Charles Higham, Howard Hughes – brawura, szaleństwo, tajemnica, przeł. Wanda Gadomska-Bounakoff, Świat Książki, Warszawa 2005, ​ISBN 83-7391-627-X​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]