Hubertus von Schönebeck

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hubertus von Schönebeck - doktor filozofii, urodzony w 1947 roku; jeden z głównych propagatorów i współczesnych przedstawicieli antypedagogiki.

Odbył intensywne studia w zakresie nauk prawnych, koncentrując się na recepcji myśli prawnej, prawie konstytucyjnym i historii prawa europejskiego. Po ukończeniu studiów pracował w szkole podstawowej jako nauczyciel, był wychowawcą klasy i pełnił funkcję męża zaufania.

W latach 1976-1978 prowadził naukowy projekt badawczy nad możliwością komunikacji pedagogicznej z dziećmi. W związku ze swoimi badaniami studiował także ruch praw dziecka w USA i konsultował swoją koncepcję postpedagogicznej komunikacji z Carlem Rogersem twórcą psychoterapii zorientowanej na klienta. Od 1976 do 1980 roku opierając się na doświadczeniach i rezultatach swoich badań rozwijał postmodernistyczną filozofię i etykę Amication. W roku 1978 wspólnie z Jansem Ekkehardem Bonte stworzył koncepcję Przyjaźni z dziećmi po raz pierwszy w świecie łączącą postpedagogiczną teorię i praktykę. W 1980 roku podczas manifestacji pokoju w Munster proklamował Niemiecki Manifest Dziecięcy czyli spis praw dla młodych ludzi inspirowany ruchem praw dziecka. W 1985 roku stworzył trening samostanowienia formułę seminarium opartego na dynamice grupowej służącego rozwijaniu odpowiedzialności za samego siebie. Od 1978 roku pracuje jako oficjalny, publiczny propagator Stowarzyszenia Przyjaźni z dziećmi oraz idei "Amication" wyjaśniającej zasady samoakceptacji oraz życia wolnego od manipulacji wychowawczej; prowadzi wykłady i spotkania w środowiskach uniwersyteckich, szkołach i ośrodkach kształcenia w Niemczech i za granicą, a także prowadzi wiele seminariów poświęconych postpedagogicznej komunikacji.

Jest autorem wielu książek i wydawnictw o tematyce postpedagogicznej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Amication- support instead of education http://www.amication.de

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Hubertus von Schönebeck "Antypedagogika. Być i wspierać zamiast wychowywać"