IGEM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

International Genetically Engineered Machine (iGEM) to odbywający się co roku konkurs z dziedziny biologii syntetycznej organizowany przez MIT adresowany do studentów uczelni wyższych. W konkursie biorą udział drużyny studentów najczęściej złożone z kilku lub kilkunastu osób pod opieką co najmniej jednego pracownika naukowego uczelni. Ponadto w konkursie mogą brać udział uczniowie szkół średnich.

Zasady konkursu[edytuj | edytuj kod]

Czas trwania konkursu (w zależności od momentu startu drużyny) wynosi około 6-7 miesięcy. W jego ramach należy wymyślenie i zrealizowanie projektu naukowego związanego z biologią syntetyczną. Każda ze startujących drużyn otrzymuje zestaw sekwencji DNA pochodzący z Registry of Standard Biological Parts[1], który stanowi podstawę do realizacji opracowanego projektu. Zazwyczaj prace laboratoryjne nad jego realizacją trwają podczas letnich wakacji, chociaż mogą także rozpocząć się wcześniej. Ponadto od uczestników wymagane jest także założenie i regularne uzupełnianie strony internetowej, na której prezentują plan swojego projektu badawczego oraz wprowadzają na bieżąco uzyskiwane wyniki. Finały konkursu odbywają się na MIT. Podczas ich przebiegu każda z drużyn prezentuje plakat z opisem projektu oraz wygłasza kilkunastominutową prezentację ustną

Szersze cele konkursu[edytuj | edytuj kod]

Poza promowaniem aktywności studentów i zachęcaniem ich do twórczego myślenia twórcy konkursu do jego szeroskalowych celów wliczają:

  • Systematyczny rozwój i promowanie biologii syntetycznej
  • Zachęcanie do tworzenia uniwersalnych fragmentów DNA przygotowanych we formacie Biobrick
  • Promowanie swobodnej wymiany informacji naukowej w społeczeństwie

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Każda z drużyn jest oceniania przez grupę sędziów, będących pracownikami naukowymi. W zależności od uzyskanych wyników i spełnienia określonych kryteriów drużyna może zdobyć brązowy, srebrny lub złoty medal. Kryteria wymagane do uzyskania każdego z medali są jawne i dostępne na stronie internetowej konkursu. W przypadku ich niespełnienia zespół nie otrzymuje żadnego medalu. Ponadto ze wszystkich drużyn wyłaniana jest grupa finalistów i zwycięzca konkursu, przyznawane jest także kilka nagród specjalnych, m.in. za najlepszą prezentację i stronę internetową.

Wyniki konkursu[edytuj | edytuj kod]

Zwycięskie uczelnie w konkursach iGEM
Finalista Finalista Finalista Finalista Finalista Zwycięzca Pełne wyniki
(ang.)
2009 Imperial Fryburg Groningen Valencia Heidelberg Cambridge iGEM 2009
2008 Berkeley Harvard NYMU-Taipei Caltech Fryburg Lublana

iGEM 2008

2007 Berkeley Paryż Lublana San Francisco USTC Pekin iGEM 2007
2006 Princeton Imperial Lublana iGEM 2006
2005 iGEM 2005
2004 SBC 2004 & IAP 2004
2003 IAP 2003

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Registry of Standard Biological Parts (ang.). partsregistry.org. [dostęp 2009-10-02].