Uniwersytet Princeton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Princeton University)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uniwersytet Princeton
Universitas Princetoniensis
Princeton University
Ilustracja
Nassau Hall – najstarszy budynek uniwersytetu, ukończony w 1756
Dewiza Dei sub numine viget
Data założenia 1746
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  New Jersey
Adres Princeton, NJ
Liczba pracowników
• naukowych

1 175 (2014)[1]
Liczba studentów 7 910 (2014)[1]
Rektor Christopher L. Eisgruber
Członkostwo Ivy League
Położenie na mapie New Jersey
Mapa lokalizacyjna New Jersey
Uniwersytet Princeton
Uniwersytet Princeton
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Uniwersytet Princeton
Uniwersytet Princeton
Ziemia40°20′55,428″N 74°39′33,516″W/40,348730 -74,659310
Strona internetowa
Carl C. Icahn Laboratory

Uniwersytet Princeton[2] (ang. Princeton University) – naukowo-badawczy uniwersytet prywatny w Stanach Zjednoczonych, działający w mieście Princeton w stanie New Jersey. Nazwa także odnosi się do college’u, czyli odpowiednika studiów licencjackich (ang. undergraduate studies). To ci studenci głównie tworzą kulturę kampusu i afiszują swoją przynależność do niego, nazywając siebie „Princeton man”, w odróżnieniu od „Yale man” czy „Harvard man”. Studenci z Princeton tradycyjnie rywalizują ze studentami z Yale i Harvardu, także w późniejszym życiu zawodowym.

Princeton University należy do Ivy League. U.S. World & News Report corocznie przyznaje Uniwersytetowi Princeton miejsce w pierwszej piętnastce najlepszych uniwersytetów na świecie oraz pierwszej trójce najlepszych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych. Barwy szkoły to kolor czarny i jasnopomarańczowy. Od początku swojego istnienia szkoła ta wydała 35 laureatów Nagrody Nobla. Z budżetem równym 17,1 miliarda dolarów oraz 7567 studentami, uniwersytet ten jest ośrodkiem o najwyższym wyposażeniu finansowym przypadającym na jednego studenta na świecie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założony w 1746 jako College of New Jersey w mieście Elizabeth, w 1756 przeniósł się do miasteczka Princeton. Przez pierwszy okres swojego istnienia działał jako seminarium duchowne dla pastorów kościoła prezbiteriańskiego. W 1812 rola szkolenia przyszłych duchownych została przejęta przez nowo utworzone, osobne Princeton Theological Seminary. Jego wykładowcą był znany w amerykańskim środowisku protestanckim teolog i znawca języków biblijnych, a także krytyk darwinizmu: Charles Hodge.

W 1868 jego prezydentem został James McCosh który przez dwadzieścia lat urzędowania gruntownie zreformował program nauczania uniwersytetu. W 1896, by odzwierciedlić te daleko idące zmiany i uświetnić 150 rocznicę założenia uczelni, College of New Jersey otrzymał obecnie używaną nazwę, Uniwersytet Princeton. W latach 1902-1910 prezydentem uniwersytetu był Woodrow Wilson, przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych (1913-1921).

W 1930 w sąsiedztwie uniwersytetu utworzono Institute for Advanced Study, który szybko przyciągnął wielu najlepszych naukowców z całego świata, między innymi Alberta Einsteina który pracował tam od 1933 do swojej śmierci w 1955. Pomimo że instytucja ta nie jest formalnie powiązana z uniwersytetem, w praktyce zakres współpracy między nimi jest bardzo szeroki.

Pierwsze kobiety, 148 w sumie, zostały przyjęte jako studentki licencjackie przez uniwersytet dopiero 6 września 1969, przy wielkim huku medialnym, ponieważ kultura Princeton zatwardziale dyskryminowała je, w co poniektórych kołach do pewnego stopnia nadal tak jest. Jednak pierwszą studentką na Princeton była już w 1961 Sabra Follett Meserve, kandydatka na studia doktoranckie w historii tureckiej. Kobiety nauczały w Princeton znacznie później. W 1991 uniwersytet został zmuszony drogą sądowniczą do zintegrowania swoich słynnych klubo-jadalni.

Do 2007 w Princeton University mieściły się najsłynniejsze laboratoria parapsychologiczne: PEAR. W tym właśnie roku zostały one zamknięte.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Facts & Figures (ang.). Princeton University. [dostęp 2015-04-24].
  2. Uniwersytet Princeton, Encyklopedia PWN