Ibn an-Nafis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ibn an-Nafis
ilustracja
Data śmierci 1288
Zawód, zajęcie lekarz

Ibn an-Nafis, wł. Ala ad-Din Abu al-Ala Ali ibn Abi al-Haram al-Kurajszi ad-Dimaszki ibn an-Nafis (zm. 1288) – arabski lekarz, który jako pierwszy opisał mały obieg krwi[1], zajmował się także prawem[2].

Studiował w Damaszku u lekarza Ad-Dachwara, następnie pracował w szpitalu Nasiri w Kairze. Odkrył, że przegroda między prawą i lewą komorą serca jest pełna, bez porów – zakwestionował wówczas pogląd Galena, zgodnie z którym krew w sercu przepływa z prawej do lewej komory. Prawidłowo uznał, że krew dociera z jednej do drugiej komory przez płuca[1], gdzie „miesza się z powietrzem”[2]. Pomimo dużego znaczenia swoich odkryć, jego prace nigdy nie dotarły do Europy i nie były znane wśród europejskich lekarzy. Jego wkład w medycynę został ponownie odkryty dopiero w XX wieku. Autor traktatów nt. chorób oczu oraz komentarzy do rozpraw Hipokratesa, Awicenny i Hunajna ibn Ishaka[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Ibn an-Nafīs (ang.). W: Encyclopædia Britannica [on-line]. Encyclopædia Britannica, Inc.. [dostęp 2016-07-02].
  2. a b Ibn al-Nafis (1210-1288): the first description of the pulmonary circulation (ang.). National Center for Biotechnology Information. [dostęp 2016-07-02].