Ibn an-Nafis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ibn an-Nafis
ilustracja
Data śmierci

1288

Zawód, zajęcie

lekarz

Ibn an-Nafis, wł. Ala ad-Din Abu al-Ala Ali ibn Abi al-Haram al-Kurajszi ad-Dimaszki ibn an-Nafis (zm. 1288) – arabski lekarz, który jako pierwszy opisał mały obieg krwi[1], zajmował się także prawem[2].

Studiował w Damaszku u lekarza Ad-Dachwara, następnie pracował w szpitalu Nasiri w Kairze. Odkrył, że przegroda między prawą i lewą komorą serca jest pełna, bez porów – zakwestionował wówczas pogląd Galena, zgodnie z którym krew w sercu przepływa z prawej do lewej komory. Prawidłowo uznał, że krew dociera z jednej do drugiej komory przez płuca[1], gdzie „miesza się z powietrzem”[2]. Pomimo dużego znaczenia swoich odkryć, jego prace nigdy nie dotarły do Europy i nie były znane wśród europejskich lekarzy. Jego wkład w medycynę został ponownie odkryty dopiero w XX wieku. Autor traktatów nt. chorób oczu oraz komentarzy do rozpraw Hipokratesa, Awicenny i Hunajna ibn Ishaka[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Ibn an-Nafīs, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2016-07-02] (ang.).
  2. a b Ibn al-Nafis (1210-1288): the first description of the pulmonary circulation. National Center for Biotechnology Information. [dostęp 2016-07-02]. (ang.).