Awicenna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Awicenna
Abu Ali Husain ebn Abdallah Ebn-e Sina
Ilustracja
Awicenna
Data i miejsce urodzenia 980
okolice Buchary
Data i miejsce śmierci 1037
Hamadan
Zawód lekarz

Awicenna (łac. Avicenna; w j. perskim Abu Ali Husain ebn Abdallah Ebn-e Sina lub krótko Ibn Sina ابن سینا, ur. 980, zm. 1037) – perski lekarz, filozof i uczony. Jego łacińskie nazwisko wywodzi się ze zniekształconego Ibn Sina, pod którym znany był w Persji.

Był autorem 450 książek z szerokiego zakresu wiedzy, z których wiele traktowało na tematy filozoficzne i medyczne, z których najbardziej znane to Kanon medycyny. Nazywany był często „ojcem nowoczesnej medycyny”, nazwano go też „najsłynniejszym uczonym islamu i jednym z najsłynniejszych uczonych wszech czasów wśród wszystkich narodów świata”.

Życiorys[edytuj]

Urodził się najprawdopodobniej w Afshanah koło Buchary (dziś – Uzbekistan) lub Balch (Afganistan) jako syn perskiego urzędnika podatkowego tamtejszego emira Ibn Mansura z dynastii Samanidów. Z tego powodu Awicennie przypisuje się niekiedy narodowość tadżycką, której początki umiejscawia się właśnie w okresie rządów Samanidów. Niektóre źródła bardzo precyzyjnie podają datę jego narodzin (18 czerwca 980) i śmierci (16 sierpnia 1037)[1][2], jednakże najprawdopodobniej nawet ustalenie roku narodzin jest niepewne[3].

Mający 10 lat Ibn Sina był już biegły w Koranie i w dziełach klasyków arabskich, po czym przez sześć lat studiował prawo, filozofię, nauki przyrodnicze. Zwrócił swoją uwagę na medycynę już w wieku 17 lat i uznał ją za „niezbyt trudną”, jak to określił. Jego problemy metafizyczne pomógł mu rozwiązać filozof Al-Farabi. W wieku lat 18 był już uznanym lekarzem i wezwany został do świadczenia usług samanidzkiemu władcy Nuh Ibn Mansurowi (rządzącemu w latach 976-997), który w podzięce za usługi Ibn Siny pozwolił mu korzystać z biblioteki królewskiej, zawierającej wiele rzadkich, a nawet unikatowych książek. Mając do dyspozycji tak bogaty materiał i niezwykle chłonny umysł, Awicenna gotów był do napisania swojej pierwszej książki w wieku lat 21. Prowadził badania geologiczne, a zaproponowany przez niego podział minerałów na metale, sole, kamienie, ziemie i kopaliny, choć dziś nieaktualny, był stosowany do początku XVIII w. Awicenna w swojej książce „Kanon nauki medycznej. Księga leczenia” przyznał[potrzebny przypis] duże znaczenie lecznicze pijawkom: obniżały one ciśnienie[potrzebny przypis] oraz pomagały w przypadku bólu zęba[potrzebny przypis]. W cierpieniu pomagało przystawianie do korzeni zębów pijawek[potrzebny przypis]. Awicenna jako pierwszy źródło mówi co innego[potrzebny przypis] opisał żuchwę złożoną z dwóch kości (błąd Hipokratesa i Galena) oraz polecał dokładne, aczkolwiek ostrożne mycie zębów.

Poglądy filozoficzne[edytuj]

Metafizyka[edytuj]

Świat pojmował teocentrycznie, jednak inaczej niż chrześcijanie. Świat był stworzony z myśli bożej, a nie z woli bożej. Świat także był stworzony z materii, a nie z nicości (ex nihilo). Świat także był wieczny. To Awicenna zaczerpnął z Arystotelesa. Porządek świata rozumiał po neoplatońsku. Nie powstał on od razu i nie został stworzony cały bezpośrednio przez Boga. Bóg jego zdaniem jest jednością, a z jedności tylko jedność może powstać. W takim razie kolejne rzeczy powstać mogły tylko dzięki dalszym aktom tworzenia. Najpierw powstał najwyższy intelekt, następnie inteligencje niższe (sfery niebieskie), potem najniższe (intelekt czynny człowieka) i na końcu formy rzeczy materialnych.

Awicenna wierzył także w ogół. Jednostki miały niesamodzielną rolę. Nawet Bóg nie dosięgał już materialnych jednostek, tylko kończy się na ogółach. Dlatego mógł On rządzić jedynie losami gatunków, a jednostkowymi rzeczami tylko o tyle, o ile ich los wpływał na los ich gatunków lub podlegały ogólnym prawom.

Argument kosmologiczny[edytuj]

Awicenna rozwinął odmianę dowodu kosmologicznego. Według Awicenny niektóre rzeczy istnieją i te, co istnieją, muszą mieć swą przyczynę. Jednak ten ciąg przyczyn jest skończony. Istnieje przyczyna, która jest przyczyną wszystkiego, a sama nie ma przyczyny. Jest to Bóg. Według Awicenny Bóg jest bytem koniecznym.

Dzieła[edytuj]

Do ważniejszych dzieł Awicenny należą:

  • Al-Kanun fi at-tibb – „Kanon medycyny”
  • Asz-Szifa – „Księga uzdrowienia”, dzieło filozoficzne dotyczące logiki, fizyki, matematyki i metafizyki
  • An-Nadżat – „Księga wybawienia”
  • Ujun al-hikma – „Źródło mądrości”
  • Daniszname – „Księga wiedzy”
  • Al-Iszarat wa-at-tanbihat – „Księga wyjaśnień i uwag”

Przypisy

  1. Ibn Sina- The Father of Early Modern Medicine (Internet Archive) (ang.). The Islamic Golden Age. [dostęp 2016-05-10].
  2. Авиценна (Avicenna). Гениальный человек (ros.). Margaritova.ru, 2013-08-31. [dostęp 2015-05-19].
  3. D. Gutas: AVICENNA ii. Biography. W: Ehsan Yarshater (Ed.): Encyclopædia Iranica. Encyclopædia Iranica Foundation, Inc., 2011. ISSN 2330-4804. [dostęp 2015-05-19]. (ang.)

Bibliografia[edytuj]

  • Aldona Mikusińska, Anna Rossa, Anna Tarnowska: Wielkie biografie. 1, Przywódcy, reformatorzy, myśliciele. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007, s. 186-187. ISBN 978-83-01-15106-5.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Artykuły na Stanford Encyclopedia of Philosophy: