Iceweasel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z IceWeasel)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Iceweasel
Logo Iceweasel
Logo programu
Ilustracja
Autor Debian
Pierwsze wydanie 13 listopada 2006
Aktualna wersja stabilna 45.3.0esr-2 / 4 września 2016; ponad 6 lat temu
System operacyjny Linux
Rodzaj przeglądarka internetowa
Licencja MPL/GPL/LGPL

Iceweasel – odpowiednik przeglądarki Mozilla Firefox w dystrybucji Linuksa Debian. Powodem jego powstania był konflikt pomiędzy społecznością Debiana a Fundacją Mozilla.

Projekt Debian zdecydował się na zmianę nazwy przeglądarki Firefox w swojej dystrybucji z uwagi na ograniczenia licencyjne dotyczące znaków towarowych należących do Fundacji Mozilla. W 2006 roku Fundacja zabroniła posługiwania się swoimi znakami towarowymi dla zmodyfikowanych programów bazujących na źródłach Mozilli. Według Wytycznych Debiana dotyczących Wolnego Oprogramowania te ograniczenia spowodowały, że Firefox i inne produkty Mozilla nie są wolnym oprogramowaniem w rozumieniu Debiana. 13 listopada 2006 roku do repozytoriów Debiana trafiła pierwsza wersja przeglądarki Iceweasel bazująca na Firefoksie 2.0.

Przeglądarka została zamieniona z powrotem na Firefox[1][2].

Iceweasel nawiązuje do nazwy „Firefox” – gdzie człon fire (z ang. „ogień”) zmieniono na ice (z ang. „lód”), a fox (z ang. „lis”) na weasel (z ang. „łasica”).

Nazwę Iceweasel nosił również inny fork Firefoksa, przeglądarka stworzona w ramach projektu GNU, która jednak w celu uniknięcia zamieszania została przemianowana na GNU IceCat

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Firefox - Debian Wiki, wiki.debian.org [dostęp 2018-12-07].
  2. The end of the Iceweasel Age [LWN.net], lwn.net [dostęp 2018-12-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]