Iceweasel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Iceweasel
Przeglądarka internetowa
Logo Iceweasel
Logo programu
Interfejs programu
Interfejs programu
Autor Debian
System operacyjny Linux
Pierwsze wydanie 13 listopada 2006
Aktualna wersja stabilna 45.3.0esr-2 / 4 września 2016; rok temu
Licencja MPL/GPL/LGPL

Iceweasel – odpowiednik przeglądarki Mozilla Firefox w dystrybucji Linuksa Debian. Powodem jego powstania był konflikt pomiędzy społecznością Debiana a Fundacją Mozilla.

Projekt Debian zdecydował się na zmianę nazwy przeglądarki Firefox w swojej dystrybucji z uwagi na ograniczenia licencyjne dotyczące znaków towarowych należących do Fundacji Mozilla. W 2006 roku Fundacja zabroniła posługiwania się swoimi znakami towarowymi dla zmodyfikowanych programów bazujących na źródłach Mozilli. Według Wytycznych Debiana dotyczących Wolnego Oprogramowania te ograniczenia spowodowały, że Firefox i inne produkty Mozilla nie są wolnym oprogramowaniem w rozumieniu Debiana. 13 listopada 2006 roku do repozytoriów Debiana trafiła pierwsza wersja przeglądarki Iceweasel bazująca na Firefoksie 2.0.

Iceweasel nawiązuje do nazwy Firefox – fire (ang. ogień) zmieniono na ice (ang. lód), a fox (ang. lis) na weasel (ang. łasica).

Nazwę Iceweasel nosił również inny fork Firefoksa, przeglądarka stworzona w ramach projektu GNU, która jednak w celu uniknięcia zamieszania została przemianowana na GNU IceCat

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]