Imre Ámos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Imre Amosa oraz jego żony w Szentendre

Imre Ámos (ur. 1907 - zm. 1944) - węgierski malarz żydowskiego pochodzenia.

Imre urodził się w 1907 roku w mieście Nagykálló. W 1927 roku wstąpił na Politechnikę Budapeszteńską, gdzie studiował do 1929 roku. Wówczas rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych, gdzie jego nauczycielem został Gyula Rudnay. Na uczelni poznał Annę Margit, która w przyszłości została jego żoną.

W późniejszych latach Imre rozpoczął karierę malarza, będąc pod wpływami takich artystów jak József Rippl-Rónai oraz Róbert Berény. Od połowy lat 30 XX w. duży wpływ na jego styl miały m.in prace Marca Chagalla.

W 1936 roku został wybrany na członka Zgromadzenia Społeczeństwa Artystycznego, którego siedziba znajdowała się w mieście Szentendre. W 1937 odwiedził Paryż, gdzie poznał Chagalla. W 1938 wybrano go na członka artystycznej grupy Narodowe Salony.

W 1940, podczas II wojny światowej, podobnie jak większość węgierskich Żydów został wysłany do obozu pracy w Wojwodinie. Wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich na tereny bałkańskie obóz został zlikwidowany, a więźniów obozu przetransportowano do obozu koncentracyjnego w Saksonii, gdzie zmarł kilka miesięcy później. W czasie wojny namalował jedne ze swoich najsłynniejszych obrazów: "Ciemne Czasy", "Ucieczka" oraz "Wojna"

Imre Ámos zmarł w 1944 roku w wieku 37 lat.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]