In situ

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

In situłaciński zwrot oznaczający w dosłownym tłumaczeniu „w miejscu”, mający różne znaczenia zależnie od kontekstu.

Chemia[edytuj | edytuj kod]

W chemii termin ten jest używany w kontekście reakcji chemicznych, w których występuje nietrwały produkt pośredni generowany celowo z trwałego, ale mniej reaktywnego substratu. Produkt pośredni otrzymany in situ ulega natychmiast dalszym procesom, które prowadzą do jego przekształcenia w pożądany produkt końcowy. Bardzo często in situ generowane są rodniki, karbokationy, karboaniony oraz karbeny, które są bardzo reaktywne i nie można ich przechowywać w stanie wolnym.

Biologia[edytuj | edytuj kod]

W biologii eksperymentalnej jest to rodzaj technik badawczych. Termin odnosi się do reakcji chemicznych lub biochemicznych, przeprowadzonych w utrwalonym chemicznie organizmie, bez naruszenia jego struktury. Najczęściej techniki in situ stosowane są w eksperymentalnej embriologii, w postaci hybrydyzacji in situ. Celem takiego doświadczenia jest identyfikacja struktur anatomicznych, w których zachodzi ekspresja określonego genu.

Nauki o Ziemi[edytuj | edytuj kod]

W naukach o Ziemi wyróżnia się pomiary in situ w odróżnieniu od pomiarów zdalnych (teledetekcyjnych). W pomiarach in situ czujnik umieszczony jest w miejscu, którego dotyczą pomiary[1]. Przykładami pomiarów in situ

Ochrona przyrody[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Ochrona in situ.

W ochronie przyrody termin in situ oznacza ochronę gatunku w miejscu jego występowania w środowisku.

Informatyka[edytuj | edytuj kod]

W informatyce, algorytm in situ jest to algorytm, który do wykonania potrzebuje stałej ilości dodatkowej pamięci komputera, niezależnej od rozmiaru danych wejściowych (oprócz pamięci zajmowanej przez dane wejściowe)[3].

Budownictwo[edytuj | edytuj kod]

Badania in situ oznaczają badania wykonane na miejscu w terenie.

Prace in situ oznaczają wykonanie ich na budowie np. wykonanie elementów żelbetowych na miejscu, a nie ich prefabrykacja i późniejszy montaż.

Kanalizacja[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj połączenia poza kinetą studni, wykonywany poprzez nawiercanie.

Archeologia[edytuj | edytuj kod]

Termin in situ używany jest w odniesieniu do zabytków, które nie zostały przemieszczone z miejsca, w którym zostały odkryte.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. - Pogoda i klimat, klimat.czn.uj.edu.pl [dostęp 2018-11-09].
  2. Kolwas i inni, Badania aerozolu miejskiego : praca zbiorowa, Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, [cop. 2007], ISBN 978-83-235-0306-4, OCLC 749393065 [dostęp 2018-11-09].
  3. Krzysztof Giaro: Złożoność obliczeniowa algorytmów w zadaniach. Olsztyn: Olsztyńska Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania im. prof. T. Kotarbińskiego, 2011, s. 105. ISBN 978-83-88629-61-7.