Informator (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Informator
The Insider
Gatunek thriller, dramat
Data premiery 1999
Polska 3 marca 2000
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
japoński
arabski
Czas trwania 157 min
Reżyseria Michael Mann
Scenariusz Michael Mann
Eric Roth
Główne role Al Pacino
Russell Crowe
Muzyka Lisa Gerrard
Pieter Bourke
Gustavo Santaolalla
Zdjęcia Dante Spinotti
Kostiumy Anna Biedrzycka-Sheppard
Montaż William Goldenberg
Paul Rubell
David Rosenbloom
Produkcja Michael Mann
Pieter Jan Brugge
Wytwórnia Blue Lion Entertainment
Forward Pass
Kaits Productions
Mann/Roth Productions
Spyglass Entertainment
Touchstone Pictures
Dystrybucja Spyglass Entertainment

Informatoramerykański dramat biograficzny z 1999 roku w reżyserii Michaela Manna na podstawie artykułu Marie Brenner The Man Who Knew Too Much.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Rok 1995. Lowell Bergman jest producentem programu stacji CBS 60 minut - jednego z najbardziej opiniotwórczych programów telewizyjnych. Pewnego dnia dostaje kilkaset stron akt, dotyczących właściwości chemicznych tytoniu. Szuka kogoś, kto mógłby mu je przystępnie objaśnić. Jego wybór pada na Jeffreya Wiganda. Wigand był wicedyrektorem firmy Brown & Williamson (jeden z największych koncernów tytoniowych), ale został zwolniony, a przyczyny były niejasne. Podczas rozmowy w hotelu Bergman domyśla się, że Wigand posiada cenne informacje. I nie myli się. Wigand ujawnia przyczyny odejścia - jego niezgoda na dodanie do papierosów substancji chemicznych, które uzależniają. Wigand decyduje udzielić wywiadu, który przeprowadził Mike Wallace, i otwarcie oświadczył, że przedstawiciele „siedmiu krasnoludków” - jak ironicznie nazywa się siedem największych amerykańskich koncernów tytoniowych - skłamali zeznając przed kongresem Stanów Zjednoczonych, że palenie tytoniu nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia człowieka.
Bergman zarejestrował na taśmie druzgocące zeznania Wiganda i skontaktował go z prawnikami, którzy podjęli się jego obrony. Wigand zobowiązał się bowiem na piśmie do milczenia i złamał złożoną obietnicę. Media, czerpiące informacje z nieznanych źródeł, rozpętały wokół niego oszczerczą kampanię, w wyniku której stracił spokój i szczęście rodzinne. Rozpadło się jego małżeństwo, nieznani sprawcy grozili mu śmiercią. Jakby tego było mało, szefowie sieci CBS wstrzymali emisję reportażu Bergmana i wysłali go na przymusowy urlop na Bahamy. Reporter nie dał jednak za wygraną i postanowił doprowadzić sprawę do końca bez względu na koszty i wpływ, jaki mogła mieć ona na jego życie i karierę...

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Oscary za rok 1999

Złote Globy 1999

Nagroda BAFTA 1999

Nagroda Satelita 1999

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]