Pistolet maszynowy Ingram Model 6

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ingram Model 6)
Ingram Model 6
Ilustracja
Model 6 Police
Państwo

 Stany Zjednoczone

Producent

Police Ordnance Company

Rodzaj

pistolet maszynowy

Historia
Produkcja

19491952

Wyprodukowano

15–20 tys.

Dane techniczne
Kaliber

9 lub 11,43 mm

Nabój

9 mm Parabellum, .38 Super lub .45 ACP

Magazynek

pudełkowy, 30 nab.

Wymiary
Długość

762 mm

Długość lufy

228 mm

Masa
broni

ok. 3,3 kg (bez amunicji)

Inne
Szybkostrzelność teoretyczna

600 strz/min

Zasięg skuteczny

100 m

Ingram Model 6 – amerykański pistolet maszynowy skonstruowany przez Gordona Ingrama.

Model 6 był pierwszym seryjnie produkowanym pistoletem maszynowym skonstruowanym przez Gordona Ingrama. Według planów Model 6 miał być bronią tanią, alternatywną wobec droższego Thompsona.

Produkcję uruchomiono w firmie Police Ordnance Company znajdującej się w Los Angeles w 1949 roku. Produkowane były dwie wersje tej broni. Model Police miał chwyt przedni i lufę żebrowaną w tylnej części, Military miał łoże i lufę gładką. Poza różnymi wydziałami amerykańskiej policji broń tego typu została zakupiona przez kubańską marynarkę wojenną i peruwiańską armię. Produkcje Ingrama Model 6 zakończono w 1952 roku po wyprodukowaniu 15–20 tysięcy pistoletów maszynowych tego typu. Jego następca miał być Model 7 który miał zbliżony wyglądem zewnętrznym, ale strzelał z zamka zamkniętego i miał przekonstruowany mechanizm spustowy, jednak produkcję tej broni szybko zakończono.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Model 6 był bronią samoczynno-samopowtarzalną działającą na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, strzelającą z zamka otwartego. Komora zamkowa rurowa. Zasilanie broni z dwurzędowych magazynków o pojemności 30 naboi. Broń można było zabezpieczyć tylko z zamkiem w tylnej pozycji (poprzez wprowadzenie rękojeści przeładowania w odpowiednie wycięcie). Spust dwuoporowy, przy krótkim ściągnięciu broń strzelała ogniem pojedynczym, przy długim seriami. Przyrządy celownicze mechaniczne składają się z muszki i celownika przerzutowego. Kolba stała, drewniana.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]