Inicjatywa Mobilności Pracy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Inicjatywa Mobilności Pracy
Państwo

 Polska

Siedziba

Kraków

Data założenia

2013

Rodzaj stowarzyszenia

stowarzyszenie zwykłe

Prezes

Stefan Schwarz

Nr KRS

0000480239

brak współrzędnych
Strona internetowa

Stowarzyszenie Inicjatywa Mobilności Pracy (w skrócie IMP) – polska organizacja społeczna z siedzibą w Krakowie, założona w 2013 roku przez Stefana Schwarza oraz Marka Benio. Inicjatywa zajmuje się promocją mobilności pracy i usług w Europie, przeciwdziałaniem dyskryminacji pracowników delegowanych i ich pracodawców[1] oraz walką z handlem ludźmi i współczesnym niewolnictwem.

Podstawy działania[edytuj | edytuj kod]

U podstaw stowarzyszenia leży dbałość o jakość prawa oraz chęć nawiązania dialogu pomiędzy politykami, przedsiębiorcami, pracownikami naukowymi i administracyjnymi. Inicjatywa wprowadza swoje cele w życie, popierając mobilność pracowników i bezrobotnych, a także opiniując związane z delegowaniem akty prawne. Działalność stowarzyszenia skupia się m.in. na monitorowaniu prac związanych z dyrektywą 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 1996 r. dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług oraz dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/67/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71/WE. Podczas wielomiesięcznych prac nad dyrektywami w Parlamencie Europejskim, Inicjatywa wielokrotnie alarmowała o niebezpieczeństwie płynącym z treści zawartych w tych dokumentach. Organizacja ostrzega o zapisach, które dyskryminują polskie przedsiębiorstwa i ich pracowników na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej i naciska za ich zmianą[2].

Cele[edytuj | edytuj kod]

  • propagowanie dobrych praktyk i rozpowszechnianie wiedzy na temat mobilności pracy oraz bezpiecznej pracy za granicą, szczególnie w środowiskach związanych z delegowaniem na terenie Unii Europejskiej[3],
  • wspieranie działań na rzecz tworzenia sprzyjających warunków dla prowadzenia dzielności badawczo-rozwojowej oraz naukowej we współpracy ze środowiskami akademickimi, organami administracji publicznej oraz innymi instytucjami i podmiotami zainteresowanymi mobilnością pracy[4],
  • organizowanie konferencji naukowych poświęconych zagadnieniu mobilności pracy i bezpiecznej pracy za granicą[5],
  • prowadzenie działalności naukowej, dydaktycznej i szkoleniowej nakierowanej na integrację środowiska osób związanych bezpośrednio i pośrednio z mobilnym zatrudnieniem[6].

Niektóre projekty[edytuj | edytuj kod]

  • Europejski Kongres Mobilności Pracy – cykliczne, niekomercyjne wydarzenie w Europie poświęcone tematyce delegowania pracowników i swobodzie świadczenia usług[7].
  • Pracownia Legalnego Delegowania – cykliczne warsztaty tematyczne, w trakcie których poruszane są problemy związane z delegowaniem pracowników. Celem spotkań jest opracowanie dobrych praktyk i omówienie rekomendacji[8].
  • Nagroda Labor Mobilis[9] – wyróżnienie przyznawane za działania na rzecz legalnej pracy dla Polaków w Unii Europejskiej. Nagroda wręczana jest podczas gali, która odbywa się w Krakowie. Zwycięzców wybiera Kapituła Konkursowa, której członkiem honorowym jest Jerzy Hausner. Do tej pory laureatami Labor Mobilis zostali: 2013 – europosłanka Danuta Jazłowiecka[10], 2014 – minister Radosław Mleczko[11], 2015 – Komisarz UE László Andor[12], 2017 - prof. Jozef Pacolet i Frederic De Wispelaere, badacze Instytutu HIVA na Katolickim Uniwersytecie w Leuven.
  • Reportaż „Czarno na białym” – krótkometrażowy film dokumentalny przedstawiający pracę polskich przedsiębiorstw usługowych, które delegują pracowników do pracy na terenie Unii Europejskiej[13].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]