Instytut Dzieł Religijnych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Instytut Dzieł Religijnych
Istituto per le Opere di Religione
Ilustracja
ilustracja
Państwo

 Watykan

Prezes

Jean-Baptiste de Franssu

Zysk netto

54,7 mln euro (2012)

Strona internetowa

Instytut Dzieł Religijnych (wł. Istituto per le Opere di Religione, IOR) – watykańska instytucja finansowa. Nazywany jest Bankiem Watykańskim, ale nie pełni roli banku centralnego, choć często błędnie jest mu ta funkcja przypisywana.

Władze[edytuj | edytuj kod]

Od 9 lipca 2014 r. prezesem IOR jest francuski finansista Jean-Baptiste de Franssu[1]. Jego poprzednikiem od 2013 był Ernst von Freyberg.

Zarząd instytutu stanowi pięcioosobowa komisja kardynalska, powoływana dekretem papieskim na okres 5 lat. Aktualnie jej członkami są:

Od 2013 prałatem Instytutu jest Battista Ricca.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Instytut był związany z kilkoma skandalami polityczno-finansowymi z lat 80.; w ostatnich latach jest także inwigilowany przez włoskie władze prowadzące sprawę nt. prania pieniędzy[2][3]. 24 czerwca 2013 powołana została przez papieża Franciszka pięcioosobowa komisja, pod kierownictwem kard. Raffaele Fariny, do zbadania działalności tej instytucji[4][5].

Bilans[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2013 IOR opublikował raport na temat swojego stanu finansowego. Wynika z niego, że w 2012 Instytut miał 86,6 mln euro zysku. 54,7 mln euro z tej kwoty zostało przeznaczone na dofinansowanie Stolicy Apostolskiej[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]