Integracja horyzontalna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Integracja horyzontalna na przykładzie branży samochodowej

Integracja horyzontalna w mikroekonomii i zarządzaniu strategicznym to pojęcie opisujące rodzaj posiadania i kontroli. Jest to strategia wykorzystywana w biznesie czy korporacji, która ma na celu sprzedanie danego produktu na jak największej ilości rynków. Integracja horyzontalna jest znacznie bardziej popularna w marketingu od integracji wertykalnej w produkcji. Integracja horyzontalna może być osiągnięta poprzez wewnętrzną bądź zewnętrzną ekspansję, opierającą się na fuzjach i przejęciach firm działających w tych samych branżach, na tym samym poziomie łańcucha wartości, oferujących podobne produkty i usługi, np. wytwórca samochodów łączy się z innym wytwórcą samochodów.

Monopol stworzony poprzez integrację horyzontalną zwany jest monopolem horyzontalnym.

Pojęciem będącym w bliskiej relacji z integracją horyzontalną jest ekspansja horyzontalna. Jest to ekspansja firmy w obrębie sektora, w którym firma jest już obecna, mająca na celu powiększenie udziału w rynku poszczególnego produktu czy usługi.

Korzyści[edytuj | edytuj kod]

  • Korzyści skali – osiągane poprzez wyższą sprzedaż tego samego produktu, np. poprzez ekspansję geograficzną.
  • Korzyści zakresu – osiągane poprzez dzielenie wspólnych dla różnych produktów surowców, inaczej – synergia.
  • Wzmożona siła rynkowa (nad dostawcami, centrami dystrybucji i sprzedawcami detalicznymi).
  • Redukcja kosztów handlu międzynarodowego poprzez fabryki operujące na rynkach zagranicznych[1].

Czasami korzyści mogą być pozyskiwane poprzez percepcję powiązań między produktami przez klientów, np. synergia może być osiągana poprzez korzystanie z jednej nazwy marki, w celu promocji wielu produktów czy usług. Jednakże takie rozwiązania mogą pociągać za sobą również niesprzyjające konsekwencje.

Pułapki[edytuj | edytuj kod]

Integracja horyzontalna poprzez przejęcie rywala powoduje wzrost udziału w rynku. Jednakże jeśli koncentracja sektora znacząco wzrośnie, mogą pojawić się problemy braku zaufania na rynku. Pomijając kwestie prawne, kolejnym zagadnieniem jest to, czy zakładane przychody ekonomiczne faktycznie się urzeczywistnią. Zanim firma rozpocznie poszerzanie swojego zakresu poprzez integrację horyzontalną, zarząd powinien być pewny, iż oczekiwane korzyści z tego płynące są realne[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mark N. Clemente, David S. Greenspan: Winning at Mergers and Acquisitions: The Guide to Market Focused Planning and Integration.