InterLiga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
InterLiga
Państwo

 Meksyk

Dyscyplina

Piłka nożna

Organizator rozgrywek

FMF

Data założenia

2004

Data rozwiązania

2010

Rozgrywki
Liczba drużyn

8

Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca

Meksyk Santos Laguna
2004

Ostatni zwycięzca

Meksyk Monterrey
2010

Najwięcej zwycięstw

Meksyk Tigres UANL
2 razy

InterLiga – nieistniejące już coroczne rozgrywki piłkarskie w Meksyku mające na celu wyłonienie dwóch z trzech meksykańskich klubów mogących brać udział w Copa Libertadores. Były toczone w latach 2004–2010.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Do InterLigi kwalifikowało się osiem zespołów po zakończeniu jesiennej fazy Apertura. Zespoły, które brały udział w rozgrywkach nie mogły poprzez miejsce w tabeli bezpośrednio kwalifikować się do Copa Libertadores oraz kwalifikować się do poprzedniej edycji Pucharu Mistrzów CONCACAF. Aby zachować większą neutralność, turnieje były rozgrywane w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w stanach o dużej ilości mieszkających tam Meksykanów – Kalifornii i Teksasie.

Osiem klubów było dzielonych w dwie grupy – z każdej z nich wychodziły dwa najlepsze zespoły. Następnie spotykały się w rundzie finałowej. Dwie drużyny, które zwyciężyły w tej końcowej rundzie, brały udział w Copa Libertadores. Z tych dwóch zespołów klub, który miał lepszy bilans w grupie zaczynał rozgrywki Pucharu Wyzwolicieli od fazy grupowej, natomiast klub z gorszym bilansem zaczynał od fazy wstępnej.

W 2010 roku Meksykański Związek Piłki Nożnej zlikwidował InterLigę, uważając ją za zbyteczną i obciążającą zawodników. Od tego czasu do Copa Libertadores bezpośrednio dostają się drużyny z trzech pierwszych miejsc w tabeli regularnego sezonu Apertura..

Poszczególne edycje[edytuj | edytuj kod]

Rok Zwycięzca Drugie miejsce
2004
Meksyk Santos Laguna Meksyk Club América
2005
Meksyk Tigres UANL Meksyk Guadalajara
2006
Meksyk Tigres UANL Meksyk Guadalajara
2007
Meksyk Necaxa Meksyk Club América
2008
Meksyk Club América Meksyk Atlas
2009
Meksyk Guadalajara Meksyk Pachuca
2010
Meksyk Monterrey Meksyk Tecos UAG

Statystyki[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]