Interes prawny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Interes prawny - uprawnienie do bycia stroną w procedurze sądowej lub administracyjnej według przepisów prawa materialnego. Posiadanie interesu prawnego wynika z konkretnego stanu faktycznego, z którym związana jest określona norma prawa materialnego przyznająca to uprawnienie. Osoba, której przysługuje interes prawny, ma prawo oczekiwać od organu administracji lub od sądu wydania decyzji w swojej sprawie. Skutkiem posiadania interesu prawnego jest prawo do merytorycznego rozpatrzenia sprawy przez organ władzy, które nie obejmuje jednak prawa do otrzymania decyzji o określonej treści - jak to ma miejsce w przypadku prawa podmiotowego.

Niektórzy uczestnicy postępowania z mocy ustawy zwolnieni są z obowiązku wykazywania interesu prawnego - np. prokurator w postępowaniu cywilnym lub administracyjnym.

W procesie cywilnym interes prawny strony w przedstawionym znaczeniu przyjęło się określać mianem legitymacji procesowej. Ustawa posługuje się pojęciem interesu prawnego (art. 189 kpc) tylko w odniesieniu do powództw o charakterze ustalającym i ma on wówczas szersze znaczenie, bo obejmuje wtedy legitymację procesową oraz celowość uzyskania rozstrzygnięcia o żądanej treści.

Zobacz też[edytuj]

Scale of justice gold.png Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.