Inti-Illimani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inti-Illimani
ilustracja
Rok założenia 1967
Pochodzenie  Chile
Strona internetowa

Inti-Illimani to zespół muzyczny z Chile, utworzony w 1967. Zespół jest najbardziej znanym przedstawicielem ruchu tzw. "Nowej pieśni" (nueva canción). Nazwa zespołu znaczy mniej więcej 'Słońce Illimani' w języku quechua. Samo Illimani to nazwa góry w boliwijskich Andach w języku aymara.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół został utworzony przez studentów Politechniki (Universidad Técnica del Estado) w Santiago w 1967. W roku 1973, gdy byli na tournée zagranicznym, Augusto Pinochet przejął władzę w wyniku puczu wojskowego. Słysząc o zamordowaniu szeregu znajomych artystów przez armię chilijską, zespół pozostał we Włoszech. Od tamtej pory wspierał kraj zza granicy. We wrześniu 1988 po latach odbyli swoją pierwszą trasę koncertową w Chile.

W przeszłości grupa była prowadzona muzycznie przez Horacio Salinasa, zaś politycznie przez Jorge Coulóna. W 2001 doszło do podziału grupy, z inicjatywy trzech kluczowych członków zespołu (José Sevesa, Horacio Durána oraz Horacio Salinasa). Zostali oni zastąpieni przez Manuela Meriño z zespołu Entrama, Cristiána Gonzáleza oraz Juana Floresa. Od 2005 funkcjonują dwa zespoły: "Historyczne" Inti Illimani (José Seves, Horacio Durán i Horacio Salinas) oraz "Nowe" Inti Illimani (bracia Coulón).

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

Skład z roku 1968:

"Nowe Inti-Illimani":

"Historyczne Inti-Illimani":

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]