Irena Grecka (ur. 1942)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Irena Grecka
Πριγκίπισσα Ειρήνη της Ελλάδας και Δανίας
księżniczka duńska i grecka
Dynastia Glücksburgowie
Data i miejsce urodzenia 11 maja 1942
Kapsztad
Ojciec Paweł I Grecki
Matka Fryderyka Hanowerska

Irena, księżniczka Grecji i Danii, właśc., grec. Πριγκίπισσα Ειρήνη της Ελλάδας και Δανίας (ur. 11 maja 1942 w Kapsztadzie, w Afryce Południowej) – księżniczka duńska i grecka.

Irena jest trzecim, najmłodszym dzieckiem greckiego króla – Pawła I (1901-1964) i jego żony – królowej Fryderyki Hanowerskiej (1917-1981), jedynej córki księcia Augusta Ernesta Braunschweig-Lüneburg (1887-1953) i jego żony Wiktorii Luizy Pruskiej (1892-1980), córki cesarza Wilhelma II. Jest młodszą siostrą Zofii, królowej Hiszpanii i Konstantyna, byłego króla Grecji. W Hiszpanii i Danii jest oficjalnie tytułowana: Jej Królewska Wysokość Księżniczka Grecji i Danii Irena.

Przed zdetronizowaniem jej brata Konstantyna, Irena przeniosła się wraz z matką do Indii. Po jej śmierci przeniosła się zaś do Madrytu i zamieszkała w Palacio de la Zarzuela – królewskiej rezydencji króla i królowej Hiszpanii. Jej siostrzenica, infantka Krystyna Burbon, nazwała swoją jedyną córkę Irenę (urodzoną w 2005 roku), na jej cześć.

Irena nigdy nie wyszła za mąż. Jest bardzo przywiązana do swojego brata Konstantyna. Jest fundatorem i prezydentem World in Harmony Organization i współpracuje z innymi fundacjami.