Islamska Partia Odrodzenia Tadżykistanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tadżykistan
Godło Tadżykistanu
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Tadżykistanu

Islamska Partia Odrodzenia Tadżykistanu (tadż. Ҳизби Наҳзати Исломии Тоҷикистон) - islamska partia polityczna w Tadżykistanie.

W czasie wojny domowej wchodziła w skład Zjednoczonej Opozycji Tadżyckiej[1]. Uzyskała wsparcie zagranicznych dżihadystów, w tym; Al-Kaidy[2], Islamskiej Republiki Afganistanu, talibów[3] a także uzbeckich islamistów. Opozycja na czele z Islamską Partią Tadżykistanu domagała się utworzenia w Tadżykistanie państwa islamskiego a następnie jego przemianę w kalifat rozciągnięty na całą Azję Środkową[4].

W wyborach parlamentarnych w 2005 roku na partię zagłosowało 8% osób uprawnionych do oddania głosu. To zagwarantowało partii 2 mandaty na 63 w parlamencie. Partia zbojkotowała wybory prezydenckie w 2006 roku, które wygrał Emomali Rachmonow.

Przypisy

  1. Krzysztof Strachota, Maciej Falkowski: Dżihad i Nowa Wielka Gra. Paradoksy zagrożenia wojującym islamem w Azji Centralnej. Ośrodek Studiów Wschodnich, 2010, s. 19. ISBN 978-83-930151-3-9.
  2. Inside Al Qaeda: global network of terror, by Rohan Gunaratna, s. 169
  3. Lena Jonson Tajikistan in the New Central Asia: Geopolitics, Great Power Rivalry and s. 96. 2006. 978-1845112936
  4. http://www.understandingwar.org/tajikistan-and-afghanistan"hile the IMU still seeks to topple the Uzbek government, it now also wants to establish an Islamic Caliphate that spans Central Asia."

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]