Islamska Partia Odrodzenia Tadżykistanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tadżykistan
Godło Tadżykistanu
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Tadżykistanu

Islamska Partia Odrodzenia Tadżykistanu (tadż. Ҳизби Наҳзати Исломии Тоҷикистон) - islamska partia polityczna w Tadżykistanie.

W czasie wojny domowej wchodziła w skład Zjednoczonej Opozycji Tadżyckiej[1]. Uzyskała wsparcie zagranicznych dżihadystów, w tym; Al-Kaidy[2], Islamskiej Republiki Afganistanu, talibów[3] a także uzbeckich islamistów. Opozycja na czele z Islamską Partią Tadżykistanu domagała się utworzenia w Tadżykistanie państwa islamskiego a następnie jego przemianę w kalifat rozciągnięty na całą Azję Środkową[4].

W wyborach parlamentarnych w 2005 roku na partię zagłosowało 8% osób uprawnionych do oddania głosu. To zagwarantowało partii 2 mandaty na 63 w parlamencie. Partia zbojkotowała wybory prezydenckie w 2006 roku, które wygrał Emomali Rahmon.

28 sierpnia 2015 decyzją władz państwowych partia została zdelegalizowana i pozbawiona prawa do działalności publicznej. Ten krok doprowadził do jesiennych rozruchów w Duszanbe, oraz zdławionej przez armię próby zbrojnego powstania sojuszników islamistów[5].

Przypisy

  1. Krzysztof Strachota, Maciej Falkowski: Dżihad i Nowa Wielka Gra. Paradoksy zagrożenia wojującym islamem w Azji Centralnej. Ośrodek Studiów Wschodnich, 2010, s. 19. ISBN 978-83-930151-3-9.
  2. Inside Al Qaeda: global network of terror, by Rohan Gunaratna, s. 169
  3. Lena Jonson Tajikistan in the New Central Asia: Geopolitics, Great Power Rivalry and s. 96. 2006. 978-1845112936
  4. http://www.understandingwar.org/tajikistan-and-afghanistan"hile the IMU still seeks to topple the Uzbek government, it now also wants to establish an Islamic Caliphate that spans Central Asia."
  5. Tajikistan's Islamic opposition party faces ban amid crackdown, Yahoo!, 2015-08-28

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]