Islamski Dżihad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flaga Dżihadu

Islamski Dżihad (arab.: حركة الجهاد الإسلامي, Harakat al-Dżihad al-Islami) – islamistyczna organizacja o charakterze militarno-terrorystycznym, mająca siedzibę w stolicy Syrii, Damaszku, jedna z najwcześniej powstałych grup tego typu.

W kwietniu 1983 dokonała zamachu bombowego na ambasadę amerykańską w Bejrucie.

Nazwą Islamski Dżihad posługuje się kilka innych grup w krajach arabskich, jak Egipski Islamski Dżihad i Palestyński Islamski Dżihad. W zachodnich mediach właśnie ta ostatnia grupa jest kojarzona z terminem Islamski Dżihad, przede wszystkim wskutek szerokiego zainteresowania konfliktem izraelsko-palestyńskim. Nazwa jest też okazjonalnie używana przez libańską grupę Hezbollah.

Islamski Dżihad posługuje się nierzadko nastoletnimi samobójcami. Przykładem jest 16-letnia Tamer Havira, która 29 marca 2004 została pochwycona przez izraelskie siły bezpieczeństwa w Rifidiji, arabskim przedmieściu Szechemu, w trakcie przygotowywania samobójczego zamachu.

Przywódcy Islamskiego Dżihadu, podobnie jak Hamasu, znajdują się na celowniku sił bezpieczeństwa państwa izraelskiego i padają niekiedy ofiarą zamachów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]