Kraje arabskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Świat arabski
Flagi krajów arabskich

Kraje arabskie – kraje, w których znaczącą część ludności stanowią Arabowie lub które są ściśle związane z Arabami. Pojęcie "kraju arabskiego" nie jest ściśle zdefiniowanym. Wyznaczają go zachodzące na siebie kryteria językowe, historyczne, kulturowe i polityczne. W krajach Maghrebu znaczną rolę odgrywają Berberowie, na tyle silnie zarabizowani, że krajów tych nie wyłącza się z grupy krajów arabskich. Krajów arabskich nie można utożsamiać z ogółem krajów islamskich – są one wyodrębnione ze względu na istnienie kulturowej i językowej wspólnoty (kultura arabska kształtowana jest zresztą przez wiele religii). Arabowie stanowią, według różnych źródeł, jedynie od 15 do 20% wszystkich wyznawców islamu, zaś krajem o największej populacji muzułmanów na świecie jest Indonezja – kraj niearabski. Tuż po niej na liście plasują się kraje spoza świata arabskiego: Pakistan, Indie i Bangladesz.

Do krajów arabskich nie wlicza się także tych, w których Arabowie stanowią po prostu dużą mniejszość etniczną (np. Iran, Turcja, Francja) lub których kultury i dzieje kształtowali, lecz obecnie nie odgrywają w nich większej roli, jak również do krajów arabskich nie jest zaliczana Malta, choć język maltański wyrósł z języka arabskiego. Wlicza się do nich natomiast niekiedy kraje niezamieszkane w większości przez etnicznych Arabów, w których jednak wpływy arabskiej kultury są silne i które wykazują dążenia do integracji ze światem arabskim (np. Dżibuti, Komory, Somalia).

Kraje arabskie mają własną organizację o nazwie Liga Państw Arabskich. Krajem arabskim o największej liczbie ludności jest Egipt (ok. 82,5 mln).

Lista krajów arabskich[edytuj | edytuj kod]

Kraje ściśle związane z krajami arabskimi[edytuj | edytuj kod]

  •  Czad (silne wpływy kultury arabskiej, znaczna mniejszość arabska)
  •  Dżibuti (silne wpływy kultury arabskiej)
  •  Erytrea (silne wpływy kultury arabskiej)
  •  Izrael (izraelscy Arabowie, których nie należy mylić z Palestyńczykami i Żydami pochodzącymi z krajów arabskich, nie są mniejszością narodową, ale obok żydowskiego drugim z narodów Izraela)
  •  Komory (wielokulturowość przy udziale elementu arabskiego)
  •  Somalia (silne wpływy kultury arabskiej)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]