Przejdź do zawartości

Iwan Drewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Stefs (dyskusja | edycje) o 11:48, 25 lis 2008. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Iwan Grigoriewicz Drewicz właściwie Johann von Drewitz (ros. Иван Григорьевич Древич) (ur. 1739[1] - zm. 1800), z pochodzenia Niemiec, rosyjski generał.

W czasie wojny siedmioletniej służył w armii pruskiej, z której w czasie oblężenia Szczecina zdezerterował do Rosjan. Wcielony do pułku huzarów. Awansowany do stopnia pułkownika. W lutym 1769 dowodził pułkiem wojsk rosyjskich w korpusie interwencyjnym gen. Piotra Kreczetnikowa, który wkroczył w granice Rzeczypospolitej by stłumić Konfederację Barską. Jego oddział został m. in. wyznaczony do ochrony posła rosyjskiego Nikołaja Repnina. Zgrupowanie Drewicza rozpoczęło pościg za oddziałem Kazimierza Pułaskiego, w styczniu 1771 podchodząc pod mury Jasnej Góry, której jednak nie udało się mu zdobyć.

Po serii grabieży majątków konfederatów i dokonaniu wielu malwersacji przy zaopatrzeniu wojska, został awansowany do stopnia brygadiera i w 1774 opuścił Rzeczpospolitą, udając się na Ukrainę. Mianowany generałem-majorem. Podczas Konfederacji Barskiej przypisywano mu okrucieństwo: okaleczanie i mordowanie jeńców, a w późniejszym okresie sprzedaż jeńców jako rekruta do armii pruskiej[2], co stało sie przyczyną negatywnej popularności[3]. Postać prawie nieznana w Niemczech i Rosji.

Bohater anonimowej pieśni z czasów Konfederacji Barskiej "Piosenka o Drewiczu" (inc."Jedzie Drewicz, jedzie...") i tragikomedii Jacka Kowalskiego Historia o Gogolewskim, 2001.

  1. Roman Henryk Bohenek, "Twierdza Jasna Góra", Warszawa, 1997
  2. Wacław Szczygielski, Konfederacja Barska w Wielkopolsce, 1970 oraz por. tekst "Piosenki o Drewiczu" ("... obcinałeś ręce, obcinałeś uszy...")
  3. "...pruski żołdak w moskiewskim mundurze wpisał się do rejestru najciemniejszych łotrów działających na Ziemiach Polskich..." za:
    Roman Winiarek "Iwan Grigoriewicz Drewicz", Gazeta Częstochowska, 11-01-2001 nr 2(483) [dostęp 19-08-2008]

Literatura

  • Ryszard Henryk Bochenek: Twierdza Jasna Góra. Warszawa: Bellona, 1997, s. 261. ISBN 83-11-08593-5.


Zobacz też:

Jacek Kowalski
Teatrzyk Towarzyski

linki zewnetrzne