Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Izba Architektów RP)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) – Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej to samorząd zawodowy architektów, który składa się z 17 jednostek organizacyjnych tj. Krajowej Izby Architektów oraz 16 okręgowych izb architektów, działający na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa[1].

Cele IARP[edytuj | edytuj kod]

Nadrzędnym celem statutowym IARP jest „ochrona przestrzeni i architektury jako dobra publicznego” przez sprawowanie nadzoru nad należytym wykonywaniem zawodu oraz przestrzeganiem zasad etyki zawodowej przez wszystkich członków IARP.

Działania samorządu architektów zmierzają w kierunku zagwarantowania najwyższej jakości projektów budynków z uwzględnieniem potrzeb użytkownika końcowego obiektu oraz działek sąsiednich. Muszą uwzględnić także interes inwestora, który często dąży do jak najtańszego zbudowania obiektu budowlanego, którego użytkownikiem końcowym nie będzie. Jednocześnie architekci zobowiązani są zachować wartości kulturowe i dbać o ład przestrzenny, jako dobro publiczne.

Przynależność do IARP[edytuj | edytuj kod]

Przynależność do właściwej okręgowej izby architektów jest warunkiem wykonywania zawodu architekta rozumianego jako projektanta obiektu budowlanego w zakresie jego architektury. Osoby posiadające uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej, czyli w zakresie zawodu architekta, inżyniera budownictwa, będące członkami Samorządu Zawodowego Architektów, mają zastrzeżone prawo używania tytułu zawodowego „architekt z IARP” oraz prawo tworzenia planów budowlanych w zakresie architektury, czyli wyglądu końcowego będących prawną podstawą do wydania pozwolenia na wykonywanie obiektu budowlanego lub odbudowę, nadbudowę i rozbudowę istniejącego obiektu budowlanego.

Struktura i działalność IARP[edytuj | edytuj kod]

W strukturze organizacyjnej Samorządu Architektów działa Krajowa Izba Architektów i jej organy (Krajowa Rada, Krajowa Komisja Kwalifikacyjna, Krajowa Komisja Rewizyjna, Krajowy Sąd Dyscyplinarny, Krajowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej) z siedzibą w Warszawie oraz szesnaście okręgowych izb architektów, które także powołują swoje organy z siedzibami w miastach wojewódzkich.

Izby Architektów wspólnie wydają dwumiesięcznik Zawód:Architekt[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dz.U. z 2016 r. poz. 1725
  2. Zawód:Architekt (pol.). IARP. [dostęp 2015-08-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]